Cesja cicha - czyli dlaczego Twój klient nie musi wiedzieć, że korzystasz z faktoringu

Faktoring jest narzędziem finansowym znanym i wykorzystywanym przez przedsiębiorców na całym świecie. Z roku na rok rośnie jego popularność także wśród polskich właścicieli firm, którzy powoli przekonują się, że jest on nie tylko szybkim i prostym sposobem finansowania działalności firmy, ale także rozwiązaniem wielu problemów spowodowanych zamrażaniem firmowych pieniędzy w fakturach. Wielu z nich jednak nadal nie korzysta z usługi w obawie przed reakcją swoich klientów. Rozwiązaniem dla nich może być faktoring z cesją cichą. Na czym polega ta opcja, dostępna praktycznie jedynie w Idea Money? Zapraszamy do lektury.

Cesja cicha - czyli dlaczego Twój klient nie musi wiedzieć, że korzystasz z faktoringu

Faktoring nie taki straszny

Panująca w Polsce, niczym nieuzasadniona obawa przed reakcją klientów na wiadomość, że dostawca, który udziela im kredytu kupieckiego w postaci 30 czy 60 dni na zapłatę, korzysta z faktoringu, wynika tylko i wyłącznie z tego, że faktoring jest w Polsce stosunkowo młodą usługą, do niedawna zarezerwowaną jedynie dla firm korporacyjnych o dużych obrotach, a świadomość dotycząca istoty i sposobu działania tego produktu nadal jest na bardzo niskim poziomie.

Na zachodzie faktoring traktowany jest po prostu jako jeszcze jedno źródło finansowania zewnętrznego i praktyczny instrument poprawiający płynność w firmie. Co istotne, firma korzystająca z faktoringu nie jest postrzegana jako kontrahent niestabilny finansowo czy też partner, który nie ufa swoim kontrahentom. Wręcz przeciwnie. Fakt, że korzystasz z faktoringu jest dowodem biznesowej odpowiedzialności i wysokiej świadomości przedsiębiorstwa w zakresie utrzymania jego płynności.

Polscy przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że zostaną źle odebrani przez swoich kontrahentów, w momencie w którym dowiedzą się oni o cesji wierzytelności na firmę faktoringową, mogą:

  • skorzystać z cesji cichej, bez informowania kontrahenta, pod warunkiem, że w umowie handlowej zawartej między podmiotami nie występuje zakaz cesji wierzytelności, lub
  • skontaktować się ze swoim Klientem, uprzedzić go o zamiarze skorzystania z faktoringu, wytłumaczyć mu istotę usługi i rozwiać jego wątpliwości

O korzyściach korzystania z faktoringu, które mogą przekonać kontrahenta o praktyczności tej usługi, pisaliśmy tutaj, natomiast poniżej odpowiadamy na pytania związane z cesją cichą – praktyczną i interesująca opcją dla przedsiębiorców z branży MŚP, oferowaną przez Idea Money.

Faktoring, a cesja

Cesja wierzytelności to dokonanie przelewu wierzytelności na inny podmiot lub osobę na podstawie umowy cesji. Strony tej umowy to cedent (czyli wierzyciel) oraz cesjonariusz (nabywca wierzytelności). Faktoring polega na przelewie wierzytelności wynikających z nieprzeterminowanych faktur z przedsiębiorcy (cedenta) na firmę faktoringową – faktora (cesjonariusza).

Cesja cicha lub jawna

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z usługi w Idea Money może zdecydować się na rozwiązanie z cesją cichą lub jawną.

W przypadku cesji jawnej, klient faktoranta informowany jest o tym, że doszło do cesji i że rachunek bankowy widoczny na fakturze jest rachunkiem firmy faktoringowej. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kontrahent nie ureguluje należności, faktor jako cesjonariusz może poprosić go o rozliczenie, ale w przypadku faktoringu niepełnego to Klient wchodzi w regres i to on będzie zobowiązany do zwrócenia faktorowi wypłaconą kwotę zaliczki.

W opcji faktoringu z cesją cichą, oferowanego praktycznie jedynie przez Idea Money, przedsiębiorca umieszcza na fakturze numer konta bankowego faktora, ale firma faktoringowa nie informuje kontrahenta o tym, że od tej chwili to ona jest właścicielem jego wierzytelności. Jeśli zwrot należności następuje w terminie spłaty faktury lub w wydłużonym przez Idea Money terminie, kontrahent nie musi dowiedzieć się, że jego partner biznesowy korzysta z faktoringu.

Należy jednak pamiętać, że faktoring z cesją cichą możliwy jest jedynie w wypadku, gdy umowa handlowa pomiędzy podmiotami, nie zawiera zapisów o zakazie cesji wierzytelności. W przeciwnym razie, warto zwrócić się bezpośrednio do klienta i zapytać go, o zgodę na cesję w ramach usługi faktoringu.

Zakaz cesji

Zgodnie z prawem, cesja wierzytelności może odbywać się bez ograniczeń, chyba że sytuacja taka byłaby wbrew ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Możliwość zawarcia zakazu cesji w umowie lub na fakturze, z jednej strony odzwierciedla swobodę stosunków gospodarczych, ale z drugiej hamuje rozwój małych i średnich firm, które po pierwsze mają niewielkie zasoby własne, a po drugie mają ograniczony dostęp do możliwości finansowania swojej działalności.

Dlaczego zakaz cesji pojawia się w umowach, a w niektórych branżach jest standardem? Bardzo często silniejsza strona umowy chce ograniczyć słabszą, pozbawić ją możliwości sięgnięcia po środki finansowania zewnętrznego – na przykład faktoring, a w rezultacie uniknąć skutecznej egzekucji ewentualnych nieuregulowanych należności. Czasami jednak klauzula zakazu cesji wynika ze stosowanego standardowo wzoru i wystarczy dobra wola obu stron, by usunąć ją z tekstu umowy.

Kampania wolne faktury

Celem kampanii ‘Wolne Faktury – bez zakazu cesji’ - projektu Polskiego Związku Faktorów, jest wyeliminowanie zakazu cesji z polskiego prawa. Jako rzecznik firm faktoringowych, PZF doskonale zdaje sobie sprawę, że obecnie polscy przedsiębiorcy konkurują nie tylko jakością oferowanych usług, czy ich ceną, ale również możliwością szybkiego obrotu środkami pieniężnymi. Zwiększanie płynności finansowej firmy wspiera jej konkurencyjność i rozwój i jest obecnie filarem sukcesu każdego polskiego przedsiębiorstwa.

Kampania działa dwutorowo. Z jednej strony zachęca podmioty do zrezygnowania z umieszczania w umowach handlowych klauzul z zakazem cesji, a z drugiej, stara się przedstawić ustawodawcy racje przemawiające za zmianą prawa na korzyść małych i średnich przedsiębiorców. Aktualizacja obowiązujących zapisów powinna uwzględniać potrzeby polskich przedsiębiorców i sytuację na rynku.

Faktoring z cesją cichą w Idea Money

W Idea Money doskonale zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorcy obawiają się reakcji swoich klientów na informację o faktoringu. Ta obawa wynika z faktu, że faktoring nie jest jeszcze tak popularny jak na przykład kredyt czy leasing (inne formy finansowania działalności firmy) i nie wszyscy rozumieją istotę usługi, która mylnie kojarzona jest często z windykacją czy brakiem zaufania do kontrahentów. Dlatego też przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy chcą skorzystać z usługi "po cichu", dzięki Idea Money i faktoringowi z cesją cichą, mają taką możliwość. Szczegóły u naszych doradców!

Jesteś zainteresowany faktoringiem z cesją cichą?

Zapytaj eksperta Idea Money o szczegóły.

skontaktuj się z doradcą

Zainteresowany? Przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

Jeśli chcesz poznać szczegóły naszych rozwiązań, wypełnij poniższy formularz. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Podaj poprawne imię
Podaj poprawne nazwisko
Musisz wyrazić zgodę
Musisz wyrazić zgodę
Musisz wyrazić zgodę

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Jesteśmy cyklicznie nagradzani

Image

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.