Zamrażanie środków, które zainwestowałeś w wyprodukowanie towaru czy wykonanie usługi, w wystawionych Klientom fakturach, to prosta droga do utraty płynności finansowej twojej firmy. Faktoring, który polega na wypłacie tych środków od razu, znacznie usprawnia przepływ gotówki w przedsiębiorstwie, dzięki czemu zawsze masz środki na stałe opłaty, wypłaty dla pracowników, podatki, ZUS, itp. Masz też pieniądze na realizację kolejnych zleceń, bo nie musisz czekać, aż Klient zapłaci za usługę. Wystawioną fakturę przekazujesz po prostu do faktora czyli firmy faktoringowej, a należne Ci z jej tytułu pieniądze masz na koncie jeszcze tego samego dnia.
Faktoring to nowoczesne źródło finansowania przeznaczone absolutnie dla wszystkich przedsiębiorców – zarówno dla freelancerów, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm korporacyjnych. W zależności od wielkości firmy i jej stażu (faktoring dostępny jest już od 1 dnia działalności) – otrzymujesz odpowiedni limit faktoringowy. Limit faktoringowy to kwota w ramach, której faktor finansuje twoje faktury i jest ona ustalana indywidualnie.
Dlaczego faktoring jest produktem dla każdego? Usługa ta – w przeciwieństwie do kredytu - nie opiera się na twardych zabezpieczeniach czy historii obrotów, ale na rzetelności przedsiębiorcy i jego kontrahentów. Środki otrzymane na konto w ramach faktoringu to pieniądze, które de facto już zarobiłeś, a wypłacona przez faktora zaliczka obarczona jest znacznie mniejszym ryzykiem niż pożyczka.
Faktoring jest nie tylko łatwiejszy do otrzymania, ale i szybszy, a dla właścicieli JDG potrzebujących natychmiastowego wsparcia, dostępny również online. Jednocześnie faktoring nie obniża zdolności kredytowej twojej firmy. Usługa ta księgowana jest po stronie kosztów, a nie zobowiązań, dzięki czemu nie wpływa ujemnie na ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa ani na bilans firmy.
Jeśli jesteś świadomym przedsiębiorcą wiesz, jak ważny jest rozwój twojej firmy, inwestycje i innowacje. Dlaczego faktoring pomaga w rozwoju? Pieniądze uzyskane w ramach tego typu cesji należności przeznaczasz na dowolny cel. Dzięki temu masz środki na inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne, zakup maszyn czy samochodów lub zatrudnienie dodatkowych ludzi. W efekcie realizujesz więcej zleceń, zwiększasz zyski ze sprzedaży i rozwijasz swój biznes.
Z faktoringiem nie tylko nie musisz obawiać się oferowania klientom długich terminów płatności, ale możesz wykorzystywać tę elastyczność jako swoją przewagę konkurencyjną. Oferowanie potencjalnym kontrahentom kredytu kupieckiego może przekonać ich do skorzystania z twoich usług, a wydłużanie terminu płatności w ramach podziękowania za lojalność będzie miłym gestem, który doceni niejeden partner biznesowy.
Dzięki temu, że masz płynność finansową, sam nie zalegasz z opłatami, płacisz swoim dostawcom na czas, terminowo realizujesz zlecenia, a co za tym idzie budujesz wizerunek solidnej firmy i rzetelnego partnera w biznesie. Twoja firma jest firmą, z którą inni chętnie współpracują i którą polecają swoim kontrahentom. Taka rekomendacja jest bezcenna i przynosi więcej zysków niż niejedna reklama!
Dlaczego faktoring jest bezpieczny? Wybierając faktoring pełny (bez regresu) całkowicie pozbawiasz się ryzyka niewypłacalności twoich Klientów. Jeśli z jakichś względów twój kontrahent nie zapłaci za fakturę (z której pieniądze już dawno masz na koncie), nie musisz martwić się windykacją, ani potencjalną stratą. To ryzyko bierze na siebie faktor. Faktor przejmuje też obowiązki związane z administrowaniem fakturami i należnościami, zatrudnia specjalistów od monitorowania i windykacji, co pozwala obniżyć firmowe koszty.
Jednocześnie faktoring poprawia dyscyplinę płatniczą twoich Klientów. Jeśli poinformujesz ich o cesji wierzytelności na faktora, najczęściej płacą wtedy szybciej i chętniej, w obawie przed skuteczną windykacją. Jednocześnie ty jako firma, nie psujesz sobie relacji biznesowych z kontrahentami, bo nie domagasz się płatności, nie przypominasz o terminie, nie dopytujesz się kiedy zostanie opłacona faktura.
Bezpieczeństwo twojej firmy zwiększa się także w przypadku wybrania faktoringu niepełnego (z regresem). Zanim faktor zaakceptuje twojego kontrahenta i wypłaci ci pieniądze, sprawdza jego rzetelność i sytuację finansową. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka współpracy z niewypłacalnymi partnerami, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
Jak widzisz, odpowiedzi na pytanie „dlaczego faktoring” jest wiele. Usługa ta jest bowiem nie tylko narzędziem finansowania, ale także przyczynkiem do rozwoju i budowania pozytywnego wizerunku firmy.
Zobacz, co możemy zaoferować
Twojej firmiePorozmawiaj z doradcą i wspólnie wybierzcie najlepsze rozwiązanie.
Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.