Odpowiadając na pytanie, kto to jest faktor, można powiedzieć, że tym pojęciem określa się każdą instytucję finansową, która oferuje faktoring. Faktorem jest profesjonalny podmiot (bank, instytucja finansowa) proponujący przedsiębiorcom finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Najprostsza definicja faktora jest następująca – faktor to strona umowy faktoringu, która zapewnia finansowanie swojemu klientowi.
Jaką funkcję pełni faktor w umowie faktoringu? Faktor, z którym podpiszesz umowę, będzie miał zarówno obowiązki, jak i prawa. Kilka najważniejszych to:
W zależności od modelu działania, faktor może zaproponować przedsiębiorcy różne rodzaje faktoringu. Najpopularniejszy jest faktoring wierzytelnościowy, ale spotkać można się też z faktoringiem niepełnym (z regresem) czy faktoringiem pojedynczym. Poszczególne produkty są przeznaczone dla firm w różnej sytuacji i na różnych etapach rozwoju.
Umowa faktoringu ma dwie strony – jedną jest wspomniany już faktor, a drugą faktorant. Kto to jest faktorant? Najprościej mówiąc, faktorant to przedsiębiorca wystawiający faktury z odroczonym terminem płatności (na przykład 30- czy 90-dniowym). W rezultacie, mimo wykonania usługi czy dostarczenia towarów, nie ma on przez pewien czas dostępu do należnych mu środków. Faktoring zapewnia mu w takiej sytuacji niezbędne fundusze.
Rozważasz skorzystanie z faktoringu? W umowie faktoringu zostaniesz określony właśnie jako faktorant. Będziesz miał też określone obowiązki i prawa. Najistotniejsze z nich to:
Jeszcze do niedawna faktorantem mogły być jedynie duże firmy, co miało bezpośredni związek z konstrukcją umowy faktoringu. Jak jest dziś? Faktoring jest dostępny również dla mniejszych podmiotów działających na rynku. Obecnie z tej formy finansowania korzystać mogą przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, startupy czy freelancerzy już od pierwszego dnia prowadzenia działalności
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą dostrzegającym potencjał faktoringu, możesz zastanawiać się, jaki faktoring wybrać i z którym faktorem nawiązać współpracę. Faktor może sfinansować nie tylko pojedyncze, ale też wszystkie faktury, które wystawiasz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponieważ współpraca z faktorem najczęściej jest długotrwała, warto zwrócić szczególną uwagę na proponowane przez niego warunki umowy. Przy wyborze faktora kluczowe są:
Nie wiesz, na jaki faktoring się zdecydować? W Idea Money stawiamy na transparentne warunki współpracy. W każdym momencie możesz porozmawiać z naszym specjalistą, który po zapoznaniu się ze specyfiką Twojego biznesu pomoże Ci dobrać faktoring w optymalnym modelu rozliczeń.