Faktoring to mniej czekania, a więcej środków na bieżące działania Twojej firmy.
Mniej zatorów płatniczych, więcej inwestycji! Mniej zamrożonych pieniędzy, więcej zleceń!
2. Korzyści płynące z faktoringu
3. Kto może skorzystać z faktoringu?
FAKT: Faktoring to usługa dla wszystkich przedsiębiorców, a liczba firm z sektora MŚP i JDG, korzystających z mikrofaktoringu rośnie z roku na rok!
4. Faktoring dla JDG i freelancerów
To, że prowadzisz Jednoosobową Działalność Gospodarczą wcale nie oznacza, że nie możesz skorzystać z faktoringu. Wręcz przeciwnie!
W swojej ofercie posiadamy produkty specjalnie dedykowane do tego typu działalności, gdyż doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciężko jest małym firmom i freelancerom zmierzyć się z długimi terminami płatności będącymi nierzadko warunkiem podjęcia współpracy z dużym odbiorcą.
Niezależnie od tego, czy działasz w modelu B2B, jesteś freelancerem, skończyłeś z pracą ‘na etacie’ by wreszcie spróbować sił we własnym biznesie, prowadzisz biuro tłumaczeń, jesteś informatykiem wykonującym projekty zlecane na zewnątrz przez duże korporacje, czy świadczysz usługi jako mała agencja marketingowa, możesz skorzystać z faktoringu i przekazać swoje faktury do sfinansowania, uzyskując natychmiastowy dostęp do już zarobionych przez ciebie pieniędzy.
Mikrofaktoring ma bowiem na celu pomaganie mikroprzedsiębiorcom w kluczowych dla ich biznesu momentach - dokładnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebują. Atutem faktoringu dla JDG czy freelancerów jest szybkość i maksymalnie uproszczony proces weryfikacji, opierający się na najwyższej jakości rozwiązaniach technologicznych.
5. Faktoring dla startupów
Niezależnie od tego, jak doskonały jest Twój pomysł na biznes, młodym firmom, które często nie posiadają wystarczająco dużego kapitału obrotowego, zazwyczaj ciężko jest pozyskać środki na finansowanie bieżących działań swojej firmy lub rozkręcenie biznesu do momentu, w którym zacznie on generować przychody i zainteresuje potencjalnych inwestorów.
Takie firmy – startupy technologiczne, początkujący producenci czy twórcy zupełnie nowych, nieznanych dotąd artykułów, podobnie jak wszystkie inne przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z problemem długich terminów płatności, przy krótkim stażu, który zazwyczaj całkowicie uniemożliwia im pozyskanie kredytu, pożyczki bankowej czy innych form finansowania.
Ponieważ faktoring nie opiera się w głównej mierze na posiadanych przez firmę zabezpieczeniach twardych, a na środkach z wystawionej przez nich faktury, również firmy, które dopiero rozpoczynają działalność i nie dysponują jeszcze udokumentowaną historią obrotów czy 12 - miesięcznym stażem, mogą liczyć na tego typu finansowanie. Zewnętrzne, alternatywne źródła finansowania są szczególnie ważne w przypadku firm o wyjątkowej dynamice wzrostu, gdzie kolejne etapy rozwoju następują bardzo szybko po sobie. To właśnie jest specyfika startupów, dla których faktoring może okazać się ciekawym rozwiązaniem problemu braku pieniędzy na rozwój i inwestycje.
Dzięki faktoringowi, przedsiębiorcy zapewniają sobie płynność finansową i zamiast martwić się skąd pozyskać środki, mogą skupić całą swoją energię i zaangażowanie na rozwoju swojego biznesu i jego sukcesie. Więcej o finansowaniu działalności startupów przeczytasz tu.
6. Faktoring dla branż
Każda branża ma swoją własną specyfikę i wynikające z niej ograniczenia i możliwości oraz modele biznesowe. Faktoring jest usługą elastyczną, dzięki czemu może sprostać wymaganiom praktycznie każdej branży, a wybrany wspólnie z profesjonalnym doradcą produkt faktoringowy może okazać się najlepszym i najszybszym rozwiązaniem określonych problemów przedsiębiorców z danego sektora.
W branży budowlanej czy handlowo-usługowej, długie terminy płatności – 60, 90 czy 120 dniowe, to już praktycznie standard, przed którym nie sposób się uchronić. Rozproszenie rynku i silna konkurencja uniemożliwiają negocjowanie tych terminów, a dodatkowym problemem jest często niepłacenie na czas. W takim wypadku, dzięki dodatkowym rozwiązaniom dostępnym w ramach faktoringu dla przedsiębiorców z branży, mogą oni działać spokojnie i utrzymać pozytywne relacje z Klientem.
W branży produkcyjnej, poważni producenci nie mogą unikać współpracy z dużymi dyskontami i sieciami handlowymi, a te z kolei wymagają długich terminów płatności. W takim wypadku faktoring pomaga mniejszym firmom sprostać wymogom tych dużych, gwarantując im pieniądze na bieżącą działalność, które w przeciwnym razie zostałyby na wiele tygodni zamrożone w wystawionych fakturach.
W branży transportowej zlecenia przychodzą często z giełdy ładunków i mają charakter jednorazowy, wymagający zastosowania innego niż standardowy rodzaju faktoringu. Dopasowane rozwiązania pozwalają zachować płynność finansową również przy takich, jednorazowych zleceniach. Dodatkowo właściciele firm transportowych mogą skorzystać z faktoringu, w ramach którego obsługiwane są waluty, co znacznie ułatwia im współpracę z międzynarodowymi firmami.
Faktoring jest również rozwiązaniem problemu firm z branży budowlanej i deweloperskiej, gdzie długie terminy płatności to standard, a mali podwykonawcy, od których zależy często sukces inwestycji i terminowa realizacja zleceń, są na samym końcu bardzo długiego łańcucha płatniczego. Jeżeli oni nie mogą zatrudnić pracowników, zakupić materiałów czy wypłacić pensji, gdyż ich zleceniodawcy nie zapłacili im jeszcze za wcześniej wykonane usługi, nie mogą także w terminie zrealizować kolejnych etapów i koło się zamyka. Przerwać je może jedynie faktoring, który dostarczając środki na bieżącą działalność, jest szybkim i łatwym rozwiązaniem najbardziej palącego problemu firm z branży, czyli braku gotówki.
Z faktoringu korzysta również coraz więcej firm z branży HoReCa, w której szczególnie ważnym aspektem rozwoju działalności jest budowanie pozytywnych relacji z kontrahentami i wizerunku rzetelnego partnera biznesowego. Faktoring pozwala przedsiębiorcom z tego sektora płynnie realizować nietypowe zlecenia, które często pojawiają się nagle i wymagają krótkiego czasu reakcji. Terminowe realizowanie codziennych zleceń to podstawa sukcesu w branży gastronomicznej, w której najdrobniejsza wpadka lub spóźnienie, mogą zaważyć na dalszej współpracy.
Szeroka oferta i elastyczność faktora, podobnie jak doświadczenie doradcy i dogłębna znajomość specyfiki branży, to kluczowe czynniki pozwalające na najlepsze dopasowanie usługi do określonych potrzeb firmy z danego sektora.
7. Ile kosztuje faktoring?
Koszt faktoringu zależy od produktu, który wybierzesz. W niektórych produktach płacisz jedynie dzienną prowizję od wartości sfinansowanej faktury, w niektórych cieszysz się stałą opłatą abonamentową, a w jeszcze innych płacisz miesięczną opłatę za przyznany Ci limit faktoringowy.
Aby poznać szczegóły poproś naszego konsultanta o szczegółową tabelę opłat wybranego produktu.
Nasi Klienci często przerzucają koszty związane z faktoringiem na swoich kontrahentów, którzy są skłonni zapłacić nieco więcej za towar czy usługę, w zamian za długi termin płatności na fakturze!
8. Rodzaje faktoringu - pojęcia i definicje
FAKTORING WIERZYTELNOŚCIOWY (zwany po prostu FAKTORINGIEM) – Wyobraź sobie, że masz firmę, świadczysz usługi, wystawiasz faktury - również takie z długim terminem płatności. Nie chcesz czekać na zapłatę, bo potrzebujesz pieniędzy na bieżące inwestycje. Dlatego przekazujesz fakturę wystawioną Twojemu kontrahentowi do sfinansowania przez Faktora (Idea Money). Faktor czeka na wpłatę od Twojego kontrahenta, Ty (Faktorant) przeznaczasz pieniądze na dowolnie wybrany cel. Wszyscy są zadowoleni, Twoja marka rośnie w siłę!
Faktoring wierzytelnościowy to tak naprawdę pełna nazwa usługi zwanej potocznie faktoringiem. Kiedy zatem słyszysz, że ktoś mówi o faktoringu, w większości przypadków ma na myśli właśnie faktoring wierzytelnościowy.
FAKTORING DŁUŻNY – Masz firmę. Zanim zrealizujesz usługę lub zaoferujesz gotowy produkt, musisz sam zamówić towar, zapłacić zewnętrznej firmie IT za wdrożenie nowych rozwiązań, etc. To kosztuje, a Ty nie masz wolnych środków. Zwracasz się do Faktora, który pokrywa Twoje zobowiązania wobec dostawców, kontrahentów. My płacimy im natychmiast, Ty masz czas, żeby spokojnie zebrać środki i zapłacić za swoje zobowiązania. Twoja firma idzie do przodu!
FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM) – w tej formie faktoringu Faktor wypłaca Ci pieniądze za wystawione przez Ciebie faktury, ale w sytuacji, gdy Twój klient nie zapłaci w określonym terminie, będziesz musiał zwrócić otrzymaną zaliczkę. ZALETY? Twoje pieniądze nie są zamrożone w fakturach, w związku z czym masz pieniądze na rozwój firmy, zapewniasz jej płynność finansową, cieszysz się niższym kosztem finansowania. My sprawdzamy Twoich klientów przed wypłatą pieniędzy, dbając dodatkowo o Twoje bezpieczeństwo.
FAKTORING POJEDYNCZY – Faktorowi przekazujesz do sfinansowania tylko wybrane przez Ciebie faktury. Doskonała opcja dla Ciebie, jeśli: potrzebujesz finansowania jedynie od czasu do czasu, realizujesz jednorazowe transakcje i wystawiasz faktury z tego tytułu, masz za dużo środków zamrożonych w fakturach lub potrzebujesz szybkich pieniędzy na inwestycję.
FAKTORING GLOBALNY – jest typowym produktem faktoringowym, w ramach którego przekazujesz do Faktora wszystkie faktury wystawiane Klientom zgłoszonym i zaakceptowanym w ramach Twojej usługi.
9. Czym różni się faktoring od kredytu?
Zarówno faktoring jak i kredyt mogą zapewnić poprawę płynności finansowej Twojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, że tylko faktoring:
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule porównującym obie usługi.
10. Dlaczego warto wybrać faktoring w Idea Money?
W naszej pracy wyznajemy zasadę, że jesteśmy tu dla Ciebie, działamy jako Twój partner i wspólnie pracujemy na Twój sukces.
„Nie jesteśmy tylko instytucją finansową. Idea Money to ludzie! Profesjonaliści, którzy staną się opiekunami Twojego biznesu i pomogą Ci go rozwijać! Bo nasz sukces to przede wszystkim sukces Twojej firmy!”
Jeśli chcesz poznać szczegóły naszych rozwiązań, wypełnij poniższy formularz. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.
Niniejszy serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w konfiguracji Twojej przeglądarki.