Faktoring

Co to jest faktoring, jakie są jego rodzaje i korzyści, ile kosztuje - czyli wszystko co powinieneś wiedzieć, by zapewnić płynność swojej firmie.

Jak działa faktoring Idea Money?

Wykonałeś usługę, zrealizowałeś projekt, sprzedałeś towar, ale zarobionych pieniędzy nie masz na koncie bo wystawiasz faktury z długimi terminami płatności? Nie musisz w ten sposób zamrażać swoich środków i martwić się brakiem gotówki na bieżące działania swojej firmy. Korzystając z faktoringu pieniądze z wystawionych faktur możesz mieć na firmowym koncie nawet tego samego dnia, zapewniając swojej firmie płynność finansową. Jak to działa? Ty przesyłasz nam fakturę, my wypłacamy Ci zarobione przez Ciebie pieniądze i czekamy na wpłatę od Twoich klientów. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje o naszych rozwiązaniach, które zapewniły już bezpieczeństwo wielu polskim przedsiębiorcom. Sprawdź i skontaktuj się z nami!

Wybierz faktoring dla Twojej firmy

1. Na czym polega usługa faktoringu?

Image

Co to jest faktoring?

Faktoring to usługa, w ramach której przedsiębiorca (Faktorant), po wystawieniu swojemu Klientowi faktury z odroczonym terminem płatności, przekazuje ją do sfinansowania firmie faktoringowej (Faktorowi - Idea Money)

Faktor wypłaca przedsiębiorcy nawet w ciągu 24h należne mu na podstawie danej faktury pieniądze w formie zaliczki – w wysokości do 100% wartości faktury. Dzięki temu przedsiębiorca od razu ma dostęp do zarobionych przez siebie pieniędzy i nie musi już czekać́ na zapłatę za fakturę przez swojego Klienta, żeby móc tymi pieniędzmi dysponować. Może inwestować, zatrudniać nowych pracowników, przyjmować i realizować kolejne zlecenia, terminowo regulować własne należności lub… wyjechać na wakacje. To on sam decyduje na co przeznacza swoje pieniądze, a my (Faktor) cierpliwie czekamy na uregulowanie należności.


Faktoring to mniej czekania, a więcej środków na bieżące działania Twojej firmy.
Mniej zatorów płatniczych, więcej inwestycji! Mniej zamrożonych pieniędzy, więcej zleceń!

Co to jest faktoring?

Zastanawiasz się na czym polega faktoring? Obejrzyj nasz krótki film i zobacz, w jaki sposób może z niego skorzystać Twoja firma. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże Ci wybrać produkt dopasowany do Twoich potrzeb.

2. Korzyści płynące z faktoringu

Image

Co zyskujesz korzystając z faktoringu?

 • Pieniądze, które zarobiłeś z tytułu wykonanej usługi, dostarczonych produktów, czy skończonego projektu dostajesz praktycznie od ręki (zazwyczaj w ciągu 24h) i od razu możesz nimi dysponować, przeznaczając je na dowolnie wybrany cel.
 • Zapewniasz płynność i stabilność finansową swojej firmie. Masz gwarancję bezpieczeństwa, bo w razie problemów z brakiem gotówki na bieżące działania, zawsze możesz sfinansować fakturę i błyskawicznie uzyskać dostęp do zamrożonych w niej pieniędzy.
 • Cieszysz się dobrymi relacjami z Klientami, którym możesz teraz wydłużyć terminy płatności. W zamian za to, oni chętniej oferują̨ Ci kolejne zlecenia. Zyskujesz przewagę konkurencyjną!
 • Dzięki stałemu dostępowi do pieniędzy sam na czas regulujesz własne zobowiązania, dzięki czemu możesz uzyskać większe rabaty u swoich dostawców, zmniejszając tym samym koszty!
 • Twoja firma cieszy się wizerunkiem rzetelnego partnera w biznesie, bo nigdy nie brakuje Ci pieniędzy na wykonanie nietypowych zleceń i uregulowanie należności. Jeśli dbasz o pozytywne relacje ze swoimi partnerami biznesowymi przeczytaj więcej o tym, jak wykorzystać faktoring w kreowaniu pozytywnego wizerunku marki.
 • Faktor monitoruje spłatę należności przez Twoich klientów i pomaga Ci w ewentualnej windykacji przeterminowanych należności. Natomiast dzięki dodatkowym 30 lub 60 dniom na spłatę faktury przez Twojego kontrahenta, które otrzymujesz od Idea Money, nie musisz podejmować nerwowych kroków zbyt szybko, tym samym możesz maksymalnie długo zachować pozytywne relacje ze swoimi klientami – nawet tymi, którzy mają w zwyczaju płacić po terminie!
 • Faktoring, w odróżnieniu od kredytu obrotowego, nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy.

Co zyskujesz korzystając z faktoringu odwrotnego?

 • Masz możliwość skorzystania z atrakcyjnych promocji i rabatów, nawet w momencie chwilowego braku środków
 • Masz możliwość zatowarowania sklepu przed sezonem, co zwiększa Twoją atrakcyjność i konkurencyjność
 • Otrzymujesz więcej czasu na spłatę swoich należności
 • Możesz prowadzić skuteczniejszą politykę zakupową swojej firmy

 

 

 

3. Kto może skorzystać z faktoringu?

Image

Kto może skorzystać z faktoringu?

 • wszystkie firmy (w tym JDG, startupy i przedsiębiorstwa z sektora MŚP), które rozliczają się bezgotówkowo na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,
 • przedsiębiorcy, którzy szukają alternatywnych metod finansowania bieżącej działalności swojej firmy i którzy nie mają wystarczającego kapitału obrotowego by taką działalność sfinansować,
 • przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć swoją atrakcyjność względem potencjalnych odbiorców, oferując im wydłużone terminy płatności, przy zachowaniu płynności finansowej własnego przedsiębiorstwa,
 • firmy, które na co dzień borykają się z problemem braku płynności finansowej, spowodowanym zamrożeniem pieniędzy w wystawionych fakturach,
 • firmy z branży transportowej, HoReCa, budowlanej, handlowej i usługowej czy produkcyjnej, w których trend na „długie terminy płatności” i „nieterminowe płatności” jest szczególnie widoczny.

MIT: Faktoring to usługa dla dużych firm i podmiotów gospodarczych

FAKT: Faktoring to usługa dla wszystkich przedsiębiorców, a liczba firm z sektora MŚP i JDG, korzystających z mikrofaktoringu rośnie z roku na rok!

MIT: Faktoring to usługa dla dużych firm i podmiotów gospodarczych

Jak to działa?

wykonujesz usługę i wystawiasz Klientowi fakturę

wykonujesz usługę i wystawiasz Klientowi fakturę

fakturę przekazujesz nam, a my wypłacamy Ci pieniądze

fakturę przekazujesz nam, a my wypłacamy Ci pieniądze

Ty masz pieniądze na bieżące wydatki i kolejne zlecenia

Ty masz pieniądze na bieżące wydatki i kolejne zlecenia

my czekamy na płatność od Twojego Klienta

my czekamy na płatność od Twojego Klienta

4. Faktoring dla JDG i freelancerów

Image

Faktoring w JDG, freelance, współpracy w modelu B2B

To, że prowadzisz Jednoosobową Działalność Gospodarczą wcale nie oznacza, że nie możesz skorzystać z faktoringu. Wręcz przeciwnie!

W swojej ofercie posiadamy produkty specjalnie dedykowane do tego typu działalności, gdyż doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciężko jest małym firmom i freelancerom zmierzyć się z długimi terminami płatności będącymi nierzadko warunkiem podjęcia współpracy z dużym odbiorcą.

Niezależnie od tego, czy działasz w modelu B2B, jesteś freelancerem, skończyłeś z pracą ‘na etacie’ by wreszcie spróbować sił we własnym biznesie, prowadzisz biuro tłumaczeń, jesteś informatykiem wykonującym projekty zlecane na zewnątrz przez duże korporacje, czy świadczysz usługi jako mała agencja marketingowa, możesz skorzystać z faktoringu i przekazać swoje faktury do sfinansowania, uzyskując natychmiastowy dostęp do już zarobionych przez ciebie pieniędzy.

Mikrofaktoring ma bowiem na celu pomaganie mikroprzedsiębiorcom w kluczowych dla ich biznesu momentach - dokładnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebują. Atutem faktoringu dla JDG czy freelancerów jest szybkość i maksymalnie uproszczony proces weryfikacji, opierający się na najwyższej jakości rozwiązaniach technologicznych. 

5. Faktoring dla startupów

Image

Faktoring dla startupów

Niezależnie od tego, jak doskonały jest Twój pomysł na biznes, młodym firmom, które często nie posiadają wystarczająco dużego kapitału obrotowego, zazwyczaj ciężko jest pozyskać środki na finansowanie bieżących działań swojej firmy lub rozkręcenie biznesu do momentu, w którym zacznie on generować przychody i zainteresuje potencjalnych inwestorów.
 
Takie firmy – startupy technologiczne, początkujący producenci czy twórcy zupełnie nowych, nieznanych dotąd artykułów, podobnie jak wszystkie inne przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z problemem długich terminów płatności, przy krótkim stażu, który zazwyczaj całkowicie uniemożliwia im pozyskanie kredytu, pożyczki bankowej czy innych form finansowania.

Ponieważ faktoring nie opiera się w głównej mierze na posiadanych przez firmę zabezpieczeniach twardych, a na środkach z wystawionej przez nich faktury, również firmy, które dopiero rozpoczynają działalność i nie dysponują jeszcze udokumentowaną historią obrotów czy 12 - miesięcznym stażem, mogą liczyć na tego typu finansowanie. Zewnętrzne, alternatywne źródła finansowania są szczególnie ważne w przypadku firm o wyjątkowej dynamice wzrostu, gdzie kolejne etapy rozwoju następują bardzo szybko po sobie. To właśnie jest specyfika startupów, dla których faktoring może okazać się ciekawym rozwiązaniem problemu braku pieniędzy na rozwój i inwestycje.

Dzięki faktoringowi, przedsiębiorcy zapewniają sobie płynność finansową i zamiast martwić się skąd pozyskać środki, mogą skupić całą swoją energię i zaangażowanie na rozwoju swojego biznesu i jego sukcesie. Więcej o finansowaniu działalności startupów przeczytasz tu.

6. Faktoring dla branż

Image

Faktoring dla branż

Każda branża ma swoją własną specyfikę i wynikające z niej ograniczenia i możliwości oraz modele biznesowe. Faktoring jest usługą elastyczną, dzięki czemu może sprostać wymaganiom praktycznie każdej branży, a wybrany wspólnie z profesjonalnym doradcą produkt faktoringowy może okazać się najlepszym i najszybszym rozwiązaniem określonych problemów przedsiębiorców z danego sektora.

W branży budowlanej czy handlowo-usługowej, długie terminy płatności – 60, 90 czy 120 dniowe, to już praktycznie standard, przed którym nie sposób się uchronić. Rozproszenie rynku i silna konkurencja uniemożliwiają negocjowanie tych terminów, a dodatkowym problemem jest często niepłacenie na czas. W takim wypadku, dzięki dodatkowym rozwiązaniom dostępnym w ramach faktoringu dla przedsiębiorców z branży, mogą oni działać spokojnie i utrzymać pozytywne relacje z Klientem.

W branży produkcyjnej, poważni producenci nie mogą unikać współpracy z dużymi dyskontami i sieciami handlowymi, a te z kolei wymagają długich terminów płatności. W takim wypadku faktoring pomaga mniejszym firmom sprostać wymogom tych dużych, gwarantując im pieniądze na bieżącą działalność, które w przeciwnym razie zostałyby na wiele tygodni zamrożone w wystawionych fakturach.

W branży transportowej zlecenia przychodzą często z giełdy ładunków i mają charakter jednorazowy, wymagający zastosowania innego niż standardowy rodzaju faktoringu. Dopasowane rozwiązania pozwalają zachować płynność finansową również przy takich, jednorazowych zleceniach. Dodatkowo właściciele firm transportowych mogą skorzystać z faktoringu, w ramach którego obsługiwane są waluty, co znacznie ułatwia im współpracę z międzynarodowymi firmami.

Faktoring jest również rozwiązaniem problemu firm z branży budowlanej i deweloperskiej, gdzie długie terminy płatności to standard, a mali podwykonawcy, od których zależy często sukces inwestycji i terminowa realizacja zleceń, są na samym końcu bardzo długiego łańcucha płatniczego. Jeżeli oni nie mogą zatrudnić pracowników, zakupić materiałów czy wypłacić pensji, gdyż ich zleceniodawcy nie zapłacili im jeszcze za wcześniej wykonane usługi, nie mogą także w terminie zrealizować kolejnych etapów i koło się zamyka. Przerwać je może jedynie faktoring, który dostarczając środki na bieżącą działalność, jest szybkim i łatwym rozwiązaniem najbardziej palącego problemu firm z branży, czyli braku gotówki.

Z faktoringu korzysta również coraz więcej firm z branży HoReCa, w której szczególnie ważnym aspektem rozwoju działalności jest budowanie pozytywnych relacji z kontrahentami i wizerunku rzetelnego partnera biznesowego. Faktoring pozwala przedsiębiorcom z tego sektora płynnie realizować nietypowe zlecenia, które często pojawiają się nagle i wymagają krótkiego czasu reakcji. Terminowe realizowanie codziennych zleceń to podstawa sukcesu w branży gastronomicznej, w której najdrobniejsza wpadka lub spóźnienie, mogą zaważyć na dalszej współpracy.

Szeroka oferta i elastyczność faktora, podobnie jak doświadczenie doradcy i dogłębna znajomość specyfiki branży, to kluczowe czynniki pozwalające na najlepsze dopasowanie usługi do określonych potrzeb firmy z danego sektora.

Dla kogo?

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

7. Ile kosztuje faktoring?

Image

Koszty faktoringu

Koszt faktoringu zależy od produktu, który wybierzesz. W niektórych produktach płacisz jedynie dzienną prowizję od wartości sfinansowanej faktury, w niektórych cieszysz się stałą opłatą abonamentową, a w jeszcze innych płacisz miesięczną opłatę za przyznany Ci limit faktoringowy.
 
Aby poznać szczegóły poproś naszego konsultanta o szczegółową tabelę opłat wybranego produktu.

Rada dla Ciebie!

Nasi Klienci często przerzucają koszty związane z faktoringiem na swoich kontrahentów, którzy są skłonni zapłacić nieco więcej za towar czy usługę, w zamian za długi termin płatności na fakturze!

Rada dla Ciebie!

 

 

 

8. Rodzaje faktoringu - pojęcia i definicje

Image

Rodzaje faktoringu

1. FAKTORING WIERZYTELNOŚCIOWY I FAKTORING DŁUŻNY (ODWROTNY)

FAKTORING WIERZYTELNOŚCIOWY (zwany po prostu FAKTORINGIEM) – Wyobraź sobie, że masz firmę, świadczysz usługi, wystawiasz faktury - również takie z długim terminem płatności. Nie chcesz czekać na zapłatę, bo potrzebujesz pieniędzy na bieżące inwestycje. Dlatego przekazujesz fakturę wystawioną Twojemu kontrahentowi do sfinansowania przez Faktora (Idea Money). Faktor czeka na wpłatę od Twojego kontrahenta, Ty (Faktorant) przeznaczasz pieniądze na dowolnie wybrany cel. Wszyscy są zadowoleni, Twoja marka rośnie w siłę!
Faktoring wierzytelnościowy to tak naprawdę pełna nazwa usługi zwanej potocznie faktoringiem. Kiedy zatem słyszysz, że ktoś mówi o faktoringu, w większości przypadków ma na myśli właśnie faktoring wierzytelnościowy.

FAKTORING DŁUŻNY – Masz firmę. Zanim zrealizujesz usługę lub zaoferujesz gotowy produkt, musisz sam zamówić towar, zapłacić zewnętrznej firmie IT za wdrożenie nowych rozwiązań, etc. To kosztuje, a Ty nie masz wolnych środków. Zwracasz się do Faktora, który pokrywa Twoje zobowiązania wobec dostawców, kontrahentów. My płacimy im natychmiast, Ty masz czas, żeby spokojnie zebrać środki i zapłacić za swoje zobowiązania. Twoja firma idzie do przodu!

2. FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM)

FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM) – w tej formie faktoringu Faktor wypłaca Ci pieniądze za wystawione przez Ciebie faktury, ale w sytuacji, gdy Twój klient nie zapłaci w określonym terminie, będziesz musiał zwrócić otrzymaną zaliczkę. ZALETY? Twoje pieniądze nie są zamrożone w fakturach, w związku z czym masz pieniądze na rozwój firmy, zapewniasz jej płynność finansową, cieszysz się niższym kosztem finansowania. My sprawdzamy Twoich klientów przed wypłatą pieniędzy, dbając dodatkowo o Twoje bezpieczeństwo.

3. FAKTORING POJEDYNCZY I FAKTORING GLOBALNY


FAKTORING POJEDYNCZY – Faktorowi przekazujesz do sfinansowania tylko wybrane przez Ciebie faktury. Doskonała opcja dla Ciebie, jeśli: potrzebujesz finansowania jedynie od czasu do czasu, realizujesz jednorazowe transakcje i wystawiasz faktury z tego tytułu, masz za dużo środków zamrożonych w fakturach lub potrzebujesz szybkich pieniędzy na inwestycję.

FAKTORING GLOBALNY – jest typowym produktem faktoringowym, w ramach którego przekazujesz do Faktora wszystkie faktury wystawiane Klientom zgłoszonym i zaakceptowanym w ramach Twojej usługi.

 

 

 

9. Czym różni się faktoring od kredytu?

Image

Czym różni się faktoring od kredytu?

Zarówno faktoring jak i kredyt mogą zapewnić poprawę płynności finansowej Twojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, że tylko faktoring:

 • nie przyczynia się do wzrostu zadłużenia Twojej firmy
 • nie zmniejsza jej zdolności kredytowej
 • nie wymaga twardych zabezpieczeń
 • przyznawany jest dużo szybciej
 • nie pogarsza ratingu przedsiębiorstwa
 • daje Ci przewagę konkurencyjną (możesz oferować dłuższe terminy płatności i zachowywać wizerunek rzetelnego partnera w biznesie). W jaki sposób? Więcej znajdziesz tutaj
 • poprawia skuteczność zarzadzania wierzytelnościami
 • pozwala ograniczyć koszty administracyjne

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule porównującym obie usługi.

 

 

 

10. Dlaczego warto wybrać faktoring w Idea Money?

Image

Dlaczego faktoring w Idea Money jest najlepszy?

W naszej pracy wyznajemy zasadę, że jesteśmy tu dla Ciebie, działamy jako Twój partner i wspólnie pracujemy na Twój sukces.

 • Jesteśmy elastyczni - powiedz nam, jakie masz potrzeby i w jakiej branży działasz, a zaproponujemy Ci produkt idealnie dopasowany do Twojej firmy
 • Za nasze produkty byliśmy wielokrotnie nagradzani, a ich opracowanie przebiega w oparciu o wnikliwą analizę potrzeb naszych Klientów
 • Jesteśmy pewnym i bezpiecznym partnerem z ugruntowaną pozycją na rynku
 • Dbamy o Twoje bezpieczeństwo i uważnie sprawdzamy Twoich kontrahentów, by nie narażać Cię na dodatkowe ryzyko
 • Korzystaj z mobilnego systemu IdeaFaktor24: z łatwością kontroluj spłatę faktur i wielkość dostępnego limitu, a faktury do sfnansowania wysyłaj nam przez telefon!
 • Zapisz się do naszego newslettera - pobierz bezpłatnie e-booka, bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i aplikacjami
 • Obserwuj nas na portalach społecznościowych - podpowiadamy, jak prowadzić biznes i informujemy o tym, co ważne
„Nie jesteśmy tylko instytucją finansową. Idea Money to ludzie! Profesjonaliści, którzy staną się opiekunami Twojego biznesu i pomogą Ci go rozwijać! Bo nasz sukces to przede wszystkim sukces Twojej firmy!”
Warto przeczytać

Zainteresowany? Przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

Jeśli chcesz poznać szczegóły naszych rozwiązań, wypełnij formularz. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Posiadamy bogatą ofertę usług faktoringowych

Posiadamy bogatą ofertę usług faktoringowych

Mamy rozwiązania dla firm z każdej branży

Mamy rozwiązania dla firm z każdej branży

Za swoją działalność jesteśmy cyklicznie nagradzani

Za swoją działalność jesteśmy cyklicznie nagradzani

Każdy Klient jest dla nas tak samo ważny!

Każdy Klient jest dla nas tak samo ważny!

Jesteśmy cyklicznie nagradzani

Image

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Niniejszy serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w konfiguracji Twojej przeglądarki.