Wyjaśniamy popularne fakty i mity na temat usługi faktoringu

Na pewno wiele razy słyszałeś już o usłudze faktoringu, dzięki której w ciągu kilku godzin możesz wymienić swoje nieprzeterminowane faktury z długimi terminami płatności na gotówkę. Wygodne, prawda? Mimo wszystko ciągle jeszcze nie zdecydowałeś się na skorzystanie z usługi, bo ktoś kiedyś powiedział ci, że to nie jest usługa dla twojej firmy? Przyjrzyjmy się najpowszechniejszym mitom dotyczącym faktoringu i rozwiejmy wątpliwości.

Wyjaśniamy popularne fakty i mity na temat usługi faktoringu

1. Faktoring NIE jest drogi

Najczęstszą wątpliwością jaka pojawia się w odniesieniu do usługi faktoringowej jest jej cena. Tymczasem faktyczne koszty faktoringu są bardzo zbliżone do kosztów kredytu obrotowego. Co więcej, różne rodzaje produktów faktoringowych, umożliwiają różne sposoby rozliczeń – od opłaty za finansowanie pojedynczej faktury, przez opłatę za faktyczne wykorzystanie limitu faktoringowego, po stałą, miesięczną opłatę abonamentową z możliwością finansowania dowolnej ilości faktur.

Co więcej, koszty faktoringu nie tylko zbliżone są do kosztów kredytu, ale dodatkowo usługa ta jest dostępna także dla firm bez długiej historii działalności (tak naprawdę przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia swojego biznesu) i bez twardych zabezpieczeń (w przeciwieństwie do kredytu). Co również nie jest bez znaczenia dla wiecznie zajętych przedsiębiorców, procedura zawarcia umowy faktoringowej jest dużo mniej skomplikowana i trwa nieporównywalnie krócej, dzięki czemu cieszysz się z dostępu do swoich pieniędzy zdecydowanie szybciej.

Pamiętaj, że faktoring, w przeciwieństwie do kredytu:

  •  nie przyczynia się do wzrostu zadłużenia twojej firmy
  •  nie zmniejsza jej zdolności kredytowej
  •  nie wymaga twardych zabezpieczeń
  •  przyznawany jest dużo szybciej, a nawet online
  •  nie pogarsza ratingu przedsiębiorstwa

 

2. Faktoring NIE jest usługą tylko dla dużych firm

Usługa faktoringu dostępna jest dla wszystkich firm, bez względu na to, czy są to duże zakłady i korporacje, czy też mali i średni przedsiębiorcy lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Mitem jest zatem stwierdzenie, że tylko duże firmy korporacyjne mogą sobie na niego pozwolić. Tak było jedynie na początku funkcjonowania usługi na rynku polskim, ale w tym momencie, każdy freelancer czy właściciel małej firmy rodzinnej, może skorzystać z usług faktora i przekazywać mu swoje faktury do sfinansowania.

Co więcej, usługa faktoringu jest obecnie dostępna także online - właśnie z myślą o właścicielach jednoosobowych działalności gospodarczych i freelancerów współpracujących z dużymi korporacjami na zasadach B2B, którzy w każdej chwili, bez wychodzenia z domu i bez składania tony dokumentów, mogą wprowadzić swoją fakturę do systemu faktoringowego, by już po kilku godzinach cieszyć się z pieniędzy z faktur na firmowym koncie.

Podsumowując, z faktoringu mogą skorzystać:

  •  wszystkie firmy (w tym JDG i startup’y), które rozliczają się bezgotówkowo na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,
  •  przedsiębiorcy, którzy szukają alternatywnych źródeł finansowania bieżącej działalności swojej firmy,
  •  przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć swoją atrakcyjność względem potencjalnych odbiorców, oferując im długie terminy płatności,
  •  firmy, które borykają się z problemem braku płynności finansowej, spowodowanym zatorami płatniczymi,
  •  firmy ze wszystkich branży – a w szczególności firmy z branży transportowej, HoReCa, handlowej, budowlanej i produkcyjnej, w których długie terminy i opóźnienia w płatnościach są przykrą codziennością.

 

3. Faktoring NIE wpływa negatywnie na wizerunek twojej firmy

Wręcz przeciwnie! Faktoring to świetny sposób na budowanie wizerunku rzetelnej marki i godnego zaufania partnera w biznesie. Skoro płacisz swoim dostawcom na czas, terminowo realizujesz zlecenia, dbasz o swoich pracowników, stan maszyn i firmowych samochodów (a wszystko to za sprawą odzyskanej dzięki faktoringowi płynności finansowej), zyskujesz w oczach swoich partnerów biznesowych i chętniej polecają Cię oni swoim znajomym.

Jeśli natomiast martwisz się, jak na wiadomość o tym, że korzystasz z faktoringu zareagują twoi odbiorcy, których faktury przekażesz faktorowi do sfinansowania, pamiętaj, że dzięki temu jesteś elastyczny w kwestii płatności za twoje produkty lub usługi i możesz dać im więcej czasu na uregulowanie należności. Najczęściej krótka rozmowa z Klientem, wytłumaczenie mu istoty faktoringu i rozwianie jego wątpliwości w kwestii różnic między faktoringiem a windykacją wystarczą, by twój Klient docenił fakt, że dzięki tej usłudze, on nie musi spieszyć się z płatnością.

4. Faktoring to NIE windykacja

Nie myl faktoringu z windykacją. Pamiętaj, że faktoring ma zastosowanie jedynie do faktur których termin płatności jeszcze nie minął – niezależnie od tego czy termin płatności na fakturze wynosi 10, 30, 60, 90 czy nawet 120 dni. Zazwyczaj faktor sfinansuje twoją fakturę, jeśli do upływu terminu płatności pozostało co najmniej 5 dni, natomiast nie przyjmie do sfinansowania dokumentu z terminem krótszym lub po upływie terminu płatności.

5. Faktoring NIE jest jedynie lekarstwem na chwilowy brak firmowych środków

Faktoring to nie tylko lekarstwo na chwilowy, spowodowany zatorami płatniczymi, brak środków na działalność firmy. Oczywiście można z niego korzystać w momencie, kiedy nie masz pieniędzy na podatki, ZUS, wypłaty dla pracowników, etc. ale nie tylko. Faktoring to także narzędzie finansowania biznesu, dzięki któremu sfinansujesz wygrany przetarg, zrealizujesz kolejne zlecenie, czy dokonasz zakupu nowych maszyn, systemów czy innych inwestycji. Optymalne wykorzystanie limitu faktoringowego i świadome korzystanie z produktu, może  przynieść firmie znacznie więcej korzyści, niż tylko ratunek w momencie chwilowego kryzysu finansowego.

Jak widzisz, liczne opinie dotyczące faktoringu to mity, a twoja firma może wiele zyskać korzystając z tej usługi. Najważniejsze to dobrać odpowiedni produkt, uwzględniający specyfikę twojego biznesu, zadowalający Cię sposób rozliczeń i nauczyć się tak korzystać z produktu, by osiągnąć maksimum korzyści. Pamiętaj, że poza czasem wypłaty, duże znaczenie ma także obsługa Klienta przez profesjonalnych doradców, którzy pomogą ci optymalnie korzystać z faktoringu, na każdym etapie rozwoju twojej działalności. W Idea Money jesteśmy ekspertami w tym zakresie.

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Jesteśmy cyklicznie nagradzani

Image

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.