Faktoring pełny i niepełny. Wszystko o faktoringu z regresem i bez regresu.

Faktoring jest doskonałym sposobem na poprawienie płynności finansowej Twojej firmy i uniknięcie zatorów płatniczych. Wybierając rodzaj faktoringu musisz jednak zdecydować się, na to czy to Ty ponosisz ryzyko niewypłacalności swojego Klienta czy firma faktoringowa. To właśnie tym elementem - przejęciem ryzyka niewypłacalności - różni się faktoring pełny (bez regresu) od faktoringu niepełnego (z regresem).

Faktoring pełny i niepełny. Wszystko o faktoringu z regresem i bez regresu.

FAKTORING PEŁNY

Zasadniczym elementem odróżniającym faktoring pełny (bez regresu) od niepełnego (z regresem) jest przejęcie ryzyka niewypłacalności i windykacja należności przez faktora.

Odbywa się to najczęściej ze wsparciem ubezpieczyciela (faktoring z polisą), z którym faktor zawiera umowę ubezpieczenia należności. W tej formie faktoringu, w przeciwieństwie do faktoringu z regresem, Faktorant zwolniony jest z konieczności uregulowania należności wobec faktora, gdy jego klient nie ureguluje należności w terminie.  Co to oznacza w praktyce? Jeżeli Twój kontrahent nie zapłacił za fakturę w terminie płatności, faktor nie zażąda od Twojej firmy zwrotu wypłaconej kwoty zaliczki, ale we własnym zakresie odzyskuje dług we współpracy z ubezpieczycielem należności. Dzięki temu już w momencie wypłacenia Ci zaliczki (do 90% należności wynikającej z faktury) możesz zapomnieć o niezapłaconej fakturze (pozostałą część należności faktor rozliczy z Tobą po odzyskaniu jej od kontrahenta lub od ubezpieczyciela).

Wybierz faktoring pełny jeśli:

 • Twoja firma dynamicznie się rozwija, aktywnie szukasz nowych kontrahentów, nawiązujesz współpracę z nowymi podmiotami i potrzebujesz płynności finansowej bez podejmowania dodatkowego ryzyka
 • chcesz zapewnić swojej firmie pełne bezpieczeństwo, a ryzyko windykacji ewentualnych wierzytelności wolisz przerzucić na inny podmiot
 • chcesz utrzymać wzorowe relacje z Twoimi kontrahentami w imię przyszłej współpracy
 • 30, 60 lub 120 dniowy termin płatności za Twoją fakturę to dla Ciebie za długo, a jednocześnie kontrahent wymaga takiego rodzaju rozliczenia
 • nie masz wystarczającej wiedzy na temat sytuacji finansowej swoich odbiorców, nie masz wiedzy na temat dyscypliny płatniczej swoich partnerów i ich kontrahentów, nie masz doświadczeń we współpracy z nimi, lub nie wiesz jakie są zwyczaje płatnicze w branży czy regionie
 • sytuacja gospodarcza lub prawna podmiotów ulega zmianie, zmienia się otoczenie gospodarcze w Twojej branży
 • chcesz poprawić strukturę bilansu firmy – wyczyścić bilans z należności i poprawić wskaźniki finansowe firmy.

„Nigdy nie zapominaj o płynności finansowej. To siła napędowa każdego biznesu!” Richard Branson

Dzięki faktoringowi pełnemu zyskujesz:

 • gwarancję płynności finansowej, bez podejmowania ryzyka
 • pieniądze na rozwój Twojej firmy “od ręki”
 • profesjonalną  ocenę Twoich kontrahentów w oparciu o ocenę ryzyka ubezpieczyciela, co daje Ci jeszcze większą pewność, że współpracujesz ze sprawdzonymi partnerami,
 • windykacja zadłużenia przestaje być Twoim problemem, zatem od momentu otrzymania gotówki za fakturę możesz spać spokojnie i nie martwić się o swoje wierzytelności

CZY WIESZ, ŻE: Faktoring pełny jest również możliwy w oparciu o polisę, którą sam wynegocjowałeś i zawarłeś ze swoim ubezpieczycielem. Idea Money staje się beneficjentem Twojej umowy ubezpieczenia w odniesieniu do nabytych wierzytelności na mocy trójstronnego porozumienia zawartego między Tobą, Twoim ubezpieczycielem i faktorem.

FAKTORING NIEPEŁNY

Faktoring niepełny - inaczej nazywany faktoringiem z regresem lub faktoringiem bez przejęcia ryzyka, to usługa polegająca na finansowaniu wierzytelności przysługujących Twojej firmie od kontrahenta przed terminem ich należności, gdzie Faktor wypłaca Ci zaliczkę, ale w sytuacji, gdy należność od kontrahenta nie wpłynie na konto Faktora w terminie płatności, będziesz zobowiązany do zwrotu otrzymanej zaliczki (prawdopodobnie jednak dopiero po upływie dodatkowego terminu, który zapewni Ci Faktor). Tym samym to Ty ponosisz ryzyko opóźnień w płatności lub niewypłacalności swojego kontrahenta.

Wybierz faktoring niepełny jeśli:

 • pracujesz z kontrahentami, których znasz, z którymi współpraca układa się dobrze, z którymi pracujesz od dłuższego czasu, do których masz zaufanie i którzy nie zalegają z płatnościami
 • zależy Ci na otrzymaniu należności przed terminem płatności, ale nie bierzesz pod uwagę możliwości znacznych opóźnień w płatnościach ani upadłości swoich partnerów biznesowych - masz dużo odbiorców których znasz, a współpraca z nimi opiera się na długookresowych umowach
 • dobrze znasz branżę i jej zwyczaje płatnicze

 Pamiętaj jednak, że nawet jeśli będziesz musiał zwrócić zaliczkę wypłaconą przez faktora i samodzielnie windykować należność, faktoring niepełny nadal pozostaje bardzo atrakcyjną formą finansowania rozwoju Twojej firmy!

Dzięki faktoringowi niepełnemu zyskujesz:

 • poprawę płynności finansowej
 • pieniądze na rozwój Twojej firmy
 • atrakcyjne warunki faktoringu (koszt faktoringu niepełnego jest niższy niż koszty faktoringu pełnego)
 • potwierdzenie wypłacalności Twoich kontrahentów (faktor ocenia Twoich kontrahentów już na etapie włączania ich do umowy faktoringowej)
 • faktor prowadzi rozliczenia z Twoimi kontrahentami, monitoruje spłaty należności

Dlatego już dziś sprawdź wszystkie szczegóły oferty Faktoringu Niepełnego Idea Money, wybierz produkt optymalny dla Twojego biznesu i zobacz, jak możemy pomóc Twojej firmie. Skontaktuj się z naszym doradcą.

„Największe ryzyko to niepodejmowanie żadnego ryzyka.”

Mark Zuckerberg

Zainteresowany? Przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

Jeśli chcesz poznać szczegóły naszych rozwiązań, wypełnij poniższy formularz. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Podaj poprawne imię i nazwisko
Musisz wyrazić zgodę
Musisz wyrazić zgodę
Musisz wyrazić zgodę

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.