FAQ - Naczęściej zadawane pytania

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych rozwiązań. Pamiętaj, że nasi doradcy z przyjemnością rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości, dlatego nie wahaj się z nami skontaktować.

Co to jest i jak działa faktoring?

Faktoring to usługa, w ramach której Ty (klient firmy faktoringowej / faktorant) przekazujesz wystawione przez siebie faktury sprzedażowe (przelewowe, nieprzeterminowane i z odroczonym terminem płatności) do sfinansowania przez firmę faktoringową (faktora). Dzięki temu pieniądze należne Ci na podstawie wystawionych przez Ciebie faktur, masz na swoim koncie firmowym nie po 15, 30, 60 czy 90 dniach, ale w ciągu niecałych 24 godzin. To sprawia, że Twoja firma zyskuje płynność finansową, a Ty nie musisz martwić się długimi terminami płatności, których standardowo oczekują Twoi Klienci.

Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o faktoringu? Mamy dla Ciebie specjalną stronę o faktoringu, gdzie znajdziesz szczególowe informacje dotyczące tego na czym polega faktoring, jak działa, ile kosztuje, jakie są jego rodzaje i jak możesz wykorzystać go by rozwijać swoją firmę. Jeżeli masz ochotę zapraszamy Cię również do pobrania naszego krótkiego e-booka - przewodnika po faktoringu TUTAJ. A wszystkie podstawowe pojęcia i definicje znajdziesz w naszym Słowniku.

Jak działa faktoring online?

Faktoring online pozwala uzyskać pieniądze za fakturę bez wychodzenia z domu i przy minimalnej ilości formalności i dokumentów. Analiza i weryfikacja przebiegają automatycznie, a decyzja wydana zostaje juz w 15 minut. Wprowadzasz swoje dane, my dokonujemy weryfikacji, a po otrzymaniu akceptacji dodajesz fakturę (skan) do systemu lub przesyłasz ją 'przez telefon', robiąc jej zdjęcie i korzystając z aplikacji. A wszystko to online! Dowiedz się więcej TU.

Czy każda firma może skorzystać z faktoringu?

Tak! Z faktoringu mogą skorzystać zarówno firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, freelancerzy, startupy, duże firmy i wszelkiego rodzaju spółki. Do skorzystania z usługi zapraszamy również firmy z wszystkich branż - zobacz TU (z wyłączeniem nielicznych wyjątków).

Czy każda firma może skorzystać z faktoringu online?

Z faktoringu ONLINE mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze oraz freelancerzy pracujący w modelu B2B. Skorzystaj teraz TU.

Ile kosztuje faktoring?

Koszty faktoringu zależą od wielu czynników. W przypadku faktoringu w abonamencie płacisz stałą, miesięczną opłatę. W przypadku faktoringu Online obowiązuje Cię jedynie niewielka stawka dzienna za okres od momentu przekazania nam faktury do jej terminu płatności. Aby poznać ceny dotyczace innych rozwiązań, sprawdź też koniecznie nasz cennik, ale pamiętaj, że opłaty mogą zależeć od rodzaju produktu, wielkości limitu faktoringowego lub ilości faktur przekazywanych w danym miesiącu do sfinansowania (jeśli nie masz faktoringu w abonamencie). Po wybraniu produktu najlepiej odpowiadającego potrzebom Twojej firmy, nasz doradca prześle Ci szczegółową tabelę opłat, tak byś mógł się z nią w spokoju zapoznać, a w razie wątpliwości dopytać o szczegóły.

Co faktoring daje mojej firmie? Jakie są jego korzyści?

Faktoring ma wiele zalet i może być wykorzystywany do rozwoju firmy na wiele sposobów. Stanowi gwarancję płynności finansowej, alternatywne źródło finansowania, gwarancję stabilności finansowej przedsiębiorstwa, czy wreszcie narzędzie do budowania pozytywnego wizerunku marki. Przeczytaj dokładnie, co faktoring może zrobić dla Ciebie i Twojej firmy TU.

Jakie faktury mogę przekazać do sfinansowania w ramach usługi faktoringu?

Faktoring obejmuje finansowanie nieprzeterminowanych, przychodowych faktur przelewowych z odroczonym terminem płatności (od 5 do 120 dni).

Ile faktur mogę przekazać do sfinansowania?

Do faktoringu możesz przekazać dowolną ilość faktur. Może to być jedna, pojedyncza faktura lub wiele faktur. Jedynym ograniczeniem jest wielkość limitu faktoringowego, który określa maksymalną kwotę, w ramach której możesz finansować faktury. Ich ilość zależy zatem od jego wysokości.

Jaki jest minimalny i maksymalny termin płatności faktury, którą mogę przekazać do faktoringu?

W Idea Money możesz finansować faktury z terminem płatności od 5 do 120 dni.

Czy mogę sfinansować przeterminowaną fakturę?

Nie. Faktoring dotyczy jedynie faktur, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Aby przekazać fakturę do finansowania do jej terminu płatności musi pozostawać co najmniej 5 dni.

Jaka jest minimalna wartość faktury, którą mogę przekazać do faktoringu?

Minimalna wartość faktury przekazywanej do sfinansowania to 100 zł.

Ile procent wartości faktury zostanie mi wypłacone?

Wartość ta różni się w zależności od rodzaju faktoringu, ale w większości produktów jest to od 80 do 100%

W jakim czasie od przekazania faktury do sfinansowania pieniądze znajdą się na moim koncie?

Jeśli masz juz podpisaną umowę faktoringową, pieniądze trafią na Twoje konto w terminie nie dłuższym niż 24h.

Jak zacząć korzystać z usługi?

Aby skorzystać z faktoringu możesz złożyć wniosek i sfinansować fakturę ONLINE tutaj (jeśli prowadzisz JDG), wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić do naszego konsultanta, który pomoże Ci wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb Twojej firmy i charakteru jej działalności.

Jak zgłosić fakturę do sfinansowania?

Fakturę możesz zgłosić do finansowania z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze! Zrób jej zdjęcie i skorzystaj z aplikacji mobilnej IdeaFaktor24 bądź z poziomu komputera, wprowadzając ją bezpośrednio do naszego systemu IdeaFaktor24.

Na czym polega analiza faktoringowa mojego Kontrahenta?

Zdolność Twoich Klientów do terminowego spłacania zobowiązań, leży u podstaw sprawnego funkcjonowania Twojej działalności. Dlatego też analiza faktoringowa potencjalnych Klientów to kluczowy krok w procesie bezpiecznego faktoringu. Dzięki naszym systemom operacyjnym zbieramy informacje o przedsiębiorcy przechowywane m. in przez CEIDG, Krajowy Rejestr Sądowy, jak również Krajowy Rejestr Dłużników, a dane te są dla nas podstawą do zweryfikowania kondycji finansowej Twojego potencjalnego partnera biznesowego i wprowadzenia go do naszego systemu. O wynikach naszej analizy, która zajmuje niewiele czasu, zostaniesz niezwłocznie poinformowany.

Moi kontrahenci boją się faktoringu. Jak ich przekonać?

Faktoring to coraz popularniejsza, nowoczesna usługa, która w dalszym ciągu wielu przedsiębiorcom kojarzy się z procesem windykacji. Zupełnie niesłusznie, gdyż w rzeczywistości ma z nim niewiele wspólnego. Upewnij się, że Twój Klient nie myli tych pojęć i wytłumacz mu, że korzystasz z faktoringu wyłącznie po to, by zapewnić sobie płynność finansową przy jednoczesnej swobodzie oferowania swoim odbiorcom długich terminów płatności. W większości Klienci docenią Twoją gotowość do wydłużenia im terminów płatności na fakturach, a większa świadomość usługi skutecznie przekona ich do tego, że nie mają się czego obawiać.

Co w przypadku, kiedy nie mam zgody kontrahentów na cesję wierzytelności?

Jeśli w umowie handlowej zawartej przez Ciebie znalazł się zapis o zakazie cesji wierzytelności, możesz skorzystać z cesji cichej (ale tylko w przypadku wybranych produktów). Skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Co w przypadku, gdy mój kontrahent nie zapłaci w terminie?

Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie rodzaju faktoringu. Jesli wybrałeś faktoring pełny, ryzyko niewypłacalności Twojego Klienta przejmuje Faktor (Idea Money) i nie musisz zwracać nam wypłaconej zaliczki, nawet jeśli Twój Klient nie zapłacił w terminie. Jeśli korzystasz z faktoringu niepełnego, w większości przypadków dajemy Twojemu Kontrahentowi dodatkowy termin na uregulowanie wierzytelności i pomagamy Ci w monitorowaniu przeterminowanych faktur, przypominając o powstałej zaległości, zanim zostaniesz poproszony o zwrot wypłaconej zaliczki. Jedną z zalet faktoringu jest jednak zdecydowana poprawa jeśli chodzi o dyscyplinę płatniczą Kontrahentów, którzy świadomi cesji wierzytelności, sumiennie podchodzą do regulowania swoich wierzytelności.

Czy mój Klient dowie się, że korzystam z faktoringu w Idea Money?

To zależy od wybranego przez Ciebie rodzaju faktoringu. Jeśli nie chcesz, by Twój Klient dowiedział sie, że korzystasz z usługi faktoringu, wybierz faktoring z cesją cichą. W przeciwnym razie Idea Money poinformuje Twoich Klientów o cesji wierzytelności w formie pisemnej.

Czy faktoring jest bezpieczny?

Faktoring to bardzo bezpieczna usługa, która opiera się na wystawionych już przez Ciebie fakturach, zatem na pieniądzach, które już zarobiłeś. Jeśli zatem współpracujesz ze sprawdzonymi Klientami nie musisz obawiać się, że nie zapłacą swoich należności, a Ty będziesz zmuszony zwrócić wypłaconą Ci zaliczkę. Aby zapewnić Ci bezpieczeństwo sprawdzamy Twoich kontrahentów, minimalizując tym samym ryzyko ich niewypłacalności.

Czy moje dane są bezpieczne?

Oczywiście. Korzystamy tylko ze sprawdzonych, nowoczesnych systemów i rozwiązań, w związku z tym wszystkie wprowadzane przez Ciebie dane są całkowicie bezpieczne. Dbamy o Twoją prywatność i nikomu ich nie udostępniamy.

Masz pytania dotyczące Split Payment

W związku z modyfikacją przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 15 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w dniu 1 lipca 2018 roku zaczną obowiązywać nowe zasady realizacji płatności za fakturę w mechanizmie tzw. podzielonej płatności.

Masz pytania dotyczące Split Payment

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Jeszcze więcej o faktoringu...

Jesteśmy cyklicznie nagradzani

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie.
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.