Najpierw rozstrzygnąć należy czy wierzytelność po przelaniu jej na Faktoranta powinna być ewidencjonowana w księgach rachunkowych Faktoranta czy też nie?
Ważna jest zatem pozyskanie odpowiedzi na pytania: czy wygasły prawa Faktoranta do środków pieniężnych, czy Faktorant przekazał Faktorowi ryzyko i korzyści, czy też zachował całe ryzyko i korzyści? Oraz czy Faktorant zachowuje kontrolę nad sprzedaną wierzytelnością czy też nie?.
Jeśli przedsiębiorstwo (Faktorant) nie przeniósł wszystkich praw i całego ryzyka na Faktora, ani nie zatrzymało wszystkich praw i całego ryzyka, to należy zważyć czy zachowało kontrolę nad wierzytelnością. Jeśli ma kontrolę nad wierzytelnością to pozostawia wierzytelność w swoich księgach , jeśli Faktorant utracił kontrolę to wyksięgowuje wierzytelność z bilansu. Zgodnie z MSR 39 Faktorant usuwa przelaną wierzytelność ze swoich ksiąg wówczas gdy:
-Faktorantowi wygasły prawa do środków pieniężnych (występuje zarówno w transakcjach faktoringu wierzytelnościowego pełnego jak i niepełnego),
-Faktorant przekazał całe ryzyko i całe korzyści związane z wierzytelnością (całe ryzyko jest przekazywane Faktorowi w transakcjach faktoringu pełnego w wszystkie korzyści zarówno w transakcjach faktoringu pełnego jak i niepełnego),
-Faktorant utracił kontrolę nad przelaną wierzytelnością (o wierzytelności po zawarciu umowy faktoringowej decyduje Faktor a nie Faktorant; czyli warunek ten zwykle jest spełniony chyba, że w umowie znajduje się zapis ograniczający prawa Faktora do decydowania o wierzytelności)
Faktoring pełny i większość transakcji faktoringu wierzytelnościowego niepełnego znajdują swoje odzwierciedlenie tylko po aktywnej stronie bilansu Faktoranta, gdzie należności w stosunku do nabywców towarów i usług znikają , a w zamian pojawia się gotówka od Faktora. Po stronie pasywnej transakcja ta nie jest uwidoczniona.
Faktoring z regresem (niepełny), jeśli spełnione są warunki pozostawienia przelanych wierzytelności w księgach rachunkowych Faktoranta.
W przypadku faktoringu niepełnego wierzytelności istniejących o pozostawieniu bądź nie wierzytelności w księgach faktoranta decyduje zachowanie kontroli nad wierzytelnością . Jeśli Faktor nie będzie miał kontroli nad wierzytelnością to wierzytelność mimo przelewu pozostaje w księgach rachunkowych faktoranta. Transakcja ewidencjonowana jest zarówno po stronie aktywów , gdzie wierzytelności pozostają , a obok nich dodatkowo pojawia się gotówka jako zapłata za wierzytelność otrzymaną od Faktora oraz po stronie pasywnej gdzie pojawiają się zobowiązania wobec Faktora.
Po stronie aktywnej i pasywnej Faktoranta zachodzą zmiany.
Wystawiaj i wysyłaj faktury bez limitu, bez opłat!
Chmura Faktur to pierwsza w Polsce platforma elektronicznej wymiany faktur pomiędzy firmami.
Bez papieru. Bez ograniczeń. Bez opłat. Jednym kliknięciem faktura trafia do Twojego kontrahenta!
Jeśli jednostka zawarła z Faktorem umowę faktoringu niewłaściwego (niepełnego), to ryzyko niewypłacalności dłużnika nie przechodzi na Faktora. Wówczas spoczywa ono na Faktorancie. W tym przypadku nie wyksięgowuje się wierzytelności z jego ksiąg rachunkowych.
Umowę faktoringu niewłaściwego (niepełnego) w księgach rachunkowych ujmuje się analogicznie do umowy kredytu lub pożyczki. Kwotę otrzymaną od faktora w ramach tzw. pożyczki faktoringowej, która może być pomniejszona o opłatę za świadczoną usługę, można ująć w ewidencji księgowej zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Faktor).
Na podstawie informacji otrzymanych od Faktora o uregulowaniu należności przez dłużnika Faktorant dokonuje wyksięgowania należności z jego konta, zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Faktor),
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" (w analityce: Konto imienne kontrahenta).
Może się zdarzyć, że wierzytelność nie zostanie uregulowana przez dłużnika w określonym terminie. Wówczas Faktorant ma obowiązek zwrócić kwotę pożyczki faktoringowej. W księgach rachunkowych zwrot pożyczki można ująć zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Faktor),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
źródło: GOFIN
Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.