Zanim jednak opowiemy o rodzajach faktoringu, warto w ogólnym zarysie odpowiedzieć sobie na pytanie dla kogo jest faktoring.
Faktoring dzieli się generalnie na dwa rodzaje – faktoring wierzytelnościowy (właściwy) oraz faktoring odwrócony (dłużny).
Faktoring wierzytelnościowy (najpopularniejszy i z racji tego zwany potocznie po prostu faktoringiem) polega na wypłacie należności z faktury, ale nie przez Klienta, któremu ta faktura została wystawiona i który ma na zapłatę 30, 60 czy nawet 120 dni, ale przez faktora.
Wyobraź sobie, że masz firmę, świadczysz usługi, wystawiasz faktury - również takie z długim terminem płatności. Nie chcesz czekać na zapłatę, bo potrzebujesz pieniędzy na inwestycje. Dlatego przekazujesz fakturę wystawioną Twojemu kontrahentowi do sfinansowania przez Faktora (Idea Money). Faktor czeka na wpłatę od Twojego kontrahenta, Ty (Faktorant) przeznaczasz pieniądze na dowolnie wybrany cel.
Faktoring dłużny z kolei polega na przekazaniu faktorowi nie faktury sprzedażowej a zakupowej. Faktor pokrywa zobowiązania przedsiębiorcy wobec jego dostawców / kontrahentów, a następnie czeka na uregulowanie należności przez faktoranta.
W tej formie faktoringu faktorant w całości przejmuje ryzyko niewypłacalności i windykację należności. Jeżeli Twój Klient nie ureguluje należności w terminie, faktor nie zażąda od Twojej firmy zwrotu wypłaconej kwoty zaliczki, ale we własnym zakresie odzyska dług we współpracy z ubezpieczycielem.
Dla kogo?
Z racji wyższych kosztów usługi, ten rodzaj faktoringu wybierany jest głównie przez średnie i duże firmy i korporacje. Dzięki temu, że faktoring bez regresu zapewnia ochronę przed brakiem zapłaty za dostarczone towary czy wykonane usługi, nie musisz przejmować się monitoringiem należności. Masz wolną głowę i wolne środki!
Faktoring pełny jest obecnie najpopularniejszą w Polsce formą faktoringu (podobnie jak w innych rozwiniętych krajach europejskich), a zgodnie z raportem PZF Polski Związek Faktorów), podmioty w nim zrzeszone objęły w I kwartale 2019 r. w jego ramach blisko 31,7 mld zł wierzytelności, co stanowi 51 proc. obrotów.
Kolejne 33% całego obrotu faktoringowego w Polsce generuje faktoring niepełny. W tej formie faktoringu Faktor wypłaca pieniądze za wystawione faktury, ale w sytuacji, gdy klient nie zapłaci w określonym terminie, faktorant musi zwrócić otrzymaną zaliczkę.
Dla kogo?
W związku z tym, że w przypadku braku spłaty należności, faktorant wchodzi w regres i zmuszony jest oddać faktorowi wypłaconą przez niego zaliczkę, faktoring niepełny najlepiej sprawdza się przy współpracy ze sprawdzonymi, znanymi kontrahentami o dobrej dyscyplinie płatniczej. Jeśli jesteś pewien swoich kontrahentów i wiesz, że z reguły spłacają oni swoje należności w terminie, tańczy od faktoringu pełnego faktoring z regresem będzie dla Ciebie najlepszą opcją.
Warto pamiętać, że niektórzy faktorzy – tacy jak Idea Money - dają Twoim kontrahentom dodatkowe 30 dni na spłatę należności. Praktyka pokazuje, że to bardzo cenny czas i większość klientów reguluje swoje zobowiązania w tym terminie, dzięki czemu nie musisz zwracać wypłaconej przez faktora zaliczki.
Faktoring wierzytelnościowy w odniesieniu do rodzaju, a właściwie ilości obsługiwanych faktur w ramach danego kontrahenta dzielimy także na faktoring globalny i pojedynczy.
Faktoring pojedynczy to usługa, w ramach której faktorowi przekazujesz do sfinansowania tylko wybrane faktury. To doskonała opcja jeśli potrzebujesz finansowania jedynie od czasu do czasu, realizujesz jednorazowe transakcje i wystawiasz faktury z tego tytułu, masz za dużo środków zamrożonych w fakturach lub potrzebujesz szybkich pieniędzy na inwestycję.
Faktoring globalny z kolei jest rozwiązaniem faktoringowym, w ramach którego przekazujesz do Faktora wszystkie faktury wystawiane Klientom zgłoszonym do umowy faktoringowej. Decydujesz, które faktury mają być finansowane, a które są jedynie widoczne w systemie i które możesz w każdym momencie zgłosić do finansowania. Doskonała opcja dla Ciebie jeśli: potrzebujesz ciągłego finansowania zapewniającego płynność finansową, jesteś zmuszony do wystawiania wielu faktur z długim terminem płatności, masz problemy ze ściąganiem należności i oczekujesz od Faktora wsparcia nie tylko poprzez finansowanie, ale również poprzez dyscyplinowanie niesolidnych dłużników.
Występujący najczęściej w pakiecie z faktoringiem wierzytelnościowym i stanowiący niejako dodatek do niego faktoring odwrotny (dłużny), sprawdza się bardzo dobrze w przypadku przedsiębiorców, którzy potrzebują zatowarować swój sklep, dokonać zakupu większej ilości towaru, a przy okazji skorzystać na przykład z atrakcyjnych rabatów. Faktoring dłużny pozwala prowadzić elastyczną politykę zakupową, nawet w momencie chwilowego braku środków.
W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa, firma może zdecydować się na wybrany model rozliczenia.
Jednym z najchętniej wybieranych, najbardziej transparentnym i najprostszym modelem, jest faktoring w abonamencie. Jedna, stała miesięczna opłata gwarantuje możliwość finansowania dowolnej ilości faktur w ramach przyznanego limitu faktoringowego (w produktach przeznaczonych dla firm z sektora MŚP to zazwyczaj kwota między 10.000 a 300.000 PLN w zależności od potrzeb firmy).
Istnieje także możliwość wybrania faktoringu o konstrukcji zbliżonej do karty kredytowej. W takim wypadku klient firmy faktoringowej ponosi wyłącznie opłaty związane z przyznaniem i corocznym odnowieniem limitu. Opłata za finansowanie naliczana jest bezpośrednio przy finansowaniu faktur - w myśl zasady „płacisz, gdy korzystasz”.
Jeśli z kolei przedsiębiorca jest pewien, że będzie wykorzystywał co najmniej 40% przyznanego mu limitu, może zdecydować się na produkt, w ramach którego nie ponosi żadnych opłat dodatkowych (opłat administracyjnych, czy za przyznanie limitu), a jedynie koszty finansowania faktur przekazanych do faktora.
Faktorzy o odpowiednim wachlarzu produktów dają tym samym przedsiębiorcy możliwość wybrania optymalnego, najbardziej opłacalnego rozwiązania, odpowiadającego specyfice i sezonowości danego biznesu czy branży.
Najmniejsi przedsiębiorcy, właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, mogą także skorzystać z faktoringu online z decyzją w 15 minut, bez wychodzenia z domu i bez zbędnych dokumentów, a co najważniejsze przy niewielkiej prowizji naliczanej za każdy dzień finansowania. Ta forma usługi pozwala na sfinansowanie pojedynczej faktury i przetestowanie faktoringu jako usługi.
Wybór odpowiedniego rodzaju faktoringu jest kluczowy dla osiągnięcia satysfakcji z produktu i optymalnego wykorzystania jego zalet. Dlatego zanim zdecydujemy się na dany produkt, warto poradzić się eksperta, który szczegółowo opowie o zaletach poszczególnych rozwiązań, a przede wszystkim dobierze produkt do specyficznych potrzeb firmy.
Chcesz abyśmy pomogli Ci wybrać najlepszy faktoring dla Twojej firmy?
Skontaktuj się z nami i opowiedz nam co robisz i czego potrzebuje Twój biznes!
Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.