Jednolity Plik Kontrolny – kiedy zastąpi deklaracje VAT?

Deklaracje VAT powoli odchodzą do lamusa. Osoby odprowadzające podatek od towarów i usług zamiast dotychczasowych druków prześlą do urzędów skarbowych nowy Jednolity Plik Kontrolny.

Jednolity Plik Kontrolny – kiedy zastąpi deklaracje VAT?

Znany od 2016 roku Jednolity Plik Kontrolny okazał się dla urzędników wystarczającym narzędziem. Firmy stopniowo będą rezygnowały z przesyłania deklaracji VAT począwszy od 1 lipca 2020 roku. Nagła zmiana terminu wprowadzenia nowego pliku JPK to efekt tzw. pakietu osłonowego dla firm, który ma pomóc przedsiębiorcom w walce z finansowymi skutkami epidemii koronawirusa.

Deklaracje VAT odtąd zastąpi nowy rodzaj pliku, czyli JPK_VAT z deklaracją.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki tej zmianie podatnicy zaoszczędzą czas i nie będą obciążeni zbędnymi obowiązkami sprawozdawczymi[1]. Złożą bowiem zarówno JPK, jak i deklarację VAT w jednym pliku.

Jednolity Plik Kontrolny zamiast deklaracji

Jednolity Plik Kontrolny znany jest już niemal wszystkim osobom odprowadzającym podatek od towarów i usług. To metoda raportowania urzędom skarbowym danych podatkowych. Informacje o księgach podatkowych czy magazynie podatnicy dostarczają na żądanie fiskusa. Każdego miesiąca zobowiązani są przesyłać plik JPK_VAT, który stanowi zestaw informacji o zakupach i sprzedaży wynikający z ewidencji VAT. Taki plik przekazuje się bez wezwania urzędu w formie elektronicznej do 25. dnia każdego miesiąca.

Obowiązujący od 1 lipca plik JPK_VAT z deklaracją zastąpi formularze VAT-7 i VAT-7K. Dziś takie druki przesyłają do urzędu czynni podatnicy VAT, którzy rozliczają się, odpowiednio, co miesiąc lub co kwartał. Nowy plik JPK_VAT z deklaracją będzie zawierał zarówno informację o ewidencji VAT, którą do tej pory raportowano w pliku JPK, jak i dane zawarte w dotychczasowych deklaracjach VAT.

Nowy JPK_VAT – terminy

Kolejność wdrażania nowej struktury jest podoba do tej, która obowiązywała przy wprowadzaniu jednolitego pliku kontrolnego. Jako pierwsi deklarację VAT na nowy plik JPK_VAT zamienią duże firmy. Te podmioty obowiązkowo od 1 lipca będą objęte nowym plikiem JPK. Prześlą go jednak dopiero w sierpniu, gdyż nowy JPK dotyczy okresu rozliczeniowego rozpoczynającego się 1 lipca. Pozostałe firmy rozpoczną raportowanie pliku JPK_VAT w późniejszym terminie. Mogą jednak dobrowolnie robić to już od 1 lipca.

Struktura i wysyłka nowego pliku JPK_VAT

Nowy plik będzie łączył elementy dotychczasowego pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Znajdzie się w nim więc zarówno część ewidencyjna, jak i deklaracyjna. Dodatkowo dokument ten zawierał będzie dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia. Przepisy dotyczące wysyłki takiego pliku także ulegną zmianie. Co do zasady nie zmieni się termin dostarczenia JPK – do 25. dnia każdego miesiąca. Należy jednak pamiętać, że część podatników VAT rozlicza się kwartalnie. Do tej pory takie podmioty przesyłały fiskusowi deklaracje VAT raz na kwartał, zaś JPK_VAT – co miesiąc. Jak będzie wyglądało ich rozliczenie za okres od 1 lipca 2020 roku?

Nowy JPK_VAT będzie obowiązywał w dwóch wariantach. Podatnicy rozliczający VAT kwartalnie prześlą skarbówce plik JPK_V7K. Ci, którzy rozliczali się do tej pory co miesiąc, prześlą plik JPK_V7M.

Co istotne, osoby, które rozliczają się kwartalnie, po pierwszym i drugim miesiącu każdego kwartału będą zobowiązane wypełnić jedynie część ewidencyjną. Natomiast po zakończeniu kwartału uzupełnią część ewidencyjną za jego trzeci miesiąc oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Duży przedsiębiorca prześle JPK_V7K za lipiec 25 sierpnia jedynie w części ewidencyjnej. Analogicznie za sierpień przekaże część ewidencyjną do 25 września. Z kolei do 25 października będzie on zobowiązany do wysyłki JPK w części ewidencyjnej za wrzesień i wysyłki pliku w części deklaracyjnej za lipiec, sierpień i wrzesień. Podatnicy zobowiązani do wysyłki JPK_V7M będą przesyłali plik na dotychczasowych zasadach. Przed wysyłką plik należy podpisać podpisem kwalifikowanym, Profilem

Zaufanym lub danymi autoryzującymi. Tak jak do tej pory, warto pobrać także Urzędowego

Poświadczenia Odbioru, które jest dowodem wypełnienia obowiązku podatkowego.

 

 



[1] JPK_VAT z deklaracją, https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/jpk-vat-z-deklaracja-info/

Zajrzyj na bloga Idea Money i zainspiruj się z nami!

Jesteśmy cyklicznie nagradzani

Image

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.