Multitasking nie istnieje, więc przestań próbować!

Z jednej strony czujesz, że na wszystko brakuje Ci czasu. Wszechobecne media, urządzenia, aplikacje i piętrzące się zadania związane zarówno z pracą, jak i z domem, rodziną czy rozrywką sprawiają, że coraz częściej staramy się robić wiele rzeczy na raz. Wielozadaniowość, czyli multitasking to zresztą bardzo modne słowo i umiejętność, której zdaje się poszukiwać wielu pracodawców i którą potencjalni pracownicy lubią chwalić się w swoich CV. Czy słusznie i czy rzeczywiście powinniśmy dążyć do tego, by robić wiele rzeczy na raz?

Multitasking nie istnieje, więc przestań próbować!

Jak się okazuje nasz mózg wcale nie jest stworzony do wykonywania wielu zadań w tym samym czasie. I choć możesz jednocześnie gotować obiad i słuchać muzyki, to z czynnościami, które nie są rutynowe i wymagają naszego aktywnego zaangażowania i atencji, nie pójdzie Ci już tak łatwo, bo o ile możesz robić dwie rzeczy na raz to nie możesz koncentrować się na dwóch rzeczach na raz. Nasz mózg, choć czasami trudno w to uwierzyć, cały czas przełącza się z wykonywania jednego zadania na drugie na zasadzie stop/start. Kiedy zatem wydaje Ci się, że robisz wiele zadań na raz, tak naprawdę cały czas przełączasz się między zadaniami i zamiast multi-taskingu praktykujesz switch-tasking.

Co gorsza, to przełączanie w trybie stop/start/stop kosztuje nas cenne mikrosekundy, co sprawia, że zamiast oszczędzać czas robiąc kilka rzeczy na raz, tracimy go. Jakie są rzeczywiste koszty takiego przełączania się? Przykładowo, jeśli sprawdzasz maile co 5 minut, to na powrót do wykonywanego w tym momencie zadania tracisz około 64 sekundy.

Dodatkowo, proces ten kosztuje nas więcej energii i może prowadzić do popełniania większej ilości błędów i choć robiąc wiele zadań sprawiamy wrażenie bardzo zajętych i wyjątkowo efektywnych, w rezultacie tracisz czas. Jeśli robisz jedno zadanie na raz, to choć wygląda to prosto, przynosi znacznie lepsze rezultaty. Co więcej, kiedy starasz się wykonywać wiele zadań jednocześnie, najczęściej nie jesteś w stanie ukończyć w krótkim czasie żadnego z nich, co prowadzi do spadku motywacji, braku satysfakcji z wykonywanej pracy, a co za tym idzie spadku efektywności. Kiedy natomiast wykonujesz jedno zadanie po drugim, szybko jesteś w stanie je ukończyć, masz poczucie satysfakcji i cieszysz się z osiąganych sukcesów.

Jak organizować sobie pracę kiedy wiesz już, że multitasking nie istnieje? Wyznaczaj sobie jeden priorytet dziennie i staraj się jak najlepiej wykonać dane zadanie. Co ciekawe słowo priorytet nie miało kiedyś liczby mnogiej. W oryginale oznaczało to jedne i jedyne, najważniejsze zadanie ze wszystkich. Dopiero później ‘niesłychanie zajęci’ ludzie zaczęli mówić o priorytetach w liczbie mnogiej. Nie daj się podpuścić i zapomnij o multitaskingu. Rób jedno, a zrobisz to dobrze!

Zajrzyj na bloga Idea Money i zainspiruj się z nami!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie.
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.