09 MAR 2017 Zapłaci czy nie zapłaci?

Blog | Zapłaci czy nie zapłaci?

09 MAR 2017

Wraz z rosnącą liczbą firm w naszym kraju, wzrasta problem nieterminowych płatności faktur ze strony kontrahentów. Problem ten jest coraz częściej podnoszony przez publicystów (Grzegorz Marczak, Biznes po polsku: fakturę się zapłaci jak się zapłaci). Opóźnienia w płatnościach za wykonaną usługę czy dostarczony towar, stanowią niezwykle duże ryzyko dla przedsiębiorstw, które pozbawione dostępu do środków mogą popaść w poważne problemy finansowe.

Wielu przedsiębiorców podkreśla, że terminy płatności umieszczane na fakturach nie są traktowane przez ich kontrahentów jako obowiązujące. W efekcie firma musi czekać często wiele tygodni na otrzymanie pieniędzy za wykonaną pracę. Coraz częściej mamy do czynienia z opóźnianiami sięgającymi kilku tygodni czy miesięcy.

Tymczasem brak płatności dokonanej w terminie, dla małej czy średniej firmy obsługującej kilku kontrahentów to być albo nie być na rynku. Oprócz braku środków na bieżącą działalność, przedsiębiorca zmaga się zatorami płatniczymi, kiedy musi decydować czy w pierwszej kolejności opłacić bieżące rachunki czy wypłacić pensję swoim pracownikom.

Faktem jest, że wiele przeterminowanych należności to efekt skomplikowanych procedur po stronie kontrahenta, zamieszania w dziale księgowości itp. Natomiast przedsiębiorca, który wykonał usługę czy dostarczył zamówiony produkt musi zapłacić podatek VAT od pieniędzy, których jeszcze nie ma na koncie.

Zabezpieczeniem dla firm jest korzystanie z rozwiązań finansowych minimalizujących ryzyka braku płatności ze strony kontrahentów. Przedsiębiorca oczekujący od kilku tygodni na pieniądze, mógłby uniknąć problemów, gdyby zdecydował się na skorzystanie z faktoringu. Wówczas po wystawieniu faktury otrzymałby środki pozwalające mu bezpiecznie działać, a firma faktoringowa wspierałaby go w dochodzeniu płatności ze strony kontrahenta. W ten sposób nie tylko nie musiałby zastanawiać się, jaki jest powód braku terminowych przelewów od partnera biznesowego, ale mógłby skupić się na rozwoju swojej firmy, mając stały dostęp do limitu faktoringowego.

Kontakt | Porozmawiaj z nami

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw nam informacje o sobie lub zamów rozmowę telefoniczną