Sezon na faktoring w branży budowlanej!

Branża budowlana nie jest łatwa. Podwykonawcy, inwestorzy i deweloperzy muszą stale stawiać czoła licznym problemom, a początek sezonu to dobry moment, żeby zastanowić się na alternatywnymi sposobami finansowania działalności. Co zrobić, jeśli na horyzoncie pojawiają się nowe kontrakty i przetargi, a pieniędzy na ich realizację brak? Zobacz, jak faktoring może uratować wszystkie Twoje zlecenia.

Sezon na faktoring w branży budowlanej!

Działasz w branży budowlanej? Masz problem…

Sytuacja branży budowlanej jest dość paradoksalna. Z jednej strony mamy wysoką liczbę kontraktów i pieniądze, a z drugiej brak rentowności polskich przedsiębiorstw i ich niewypłacalność spowodowane problemami systemowymi, sezonowością oraz brakiem odpowiedniego planowania. Liczne problemy branży budowlanej można wymieniać w nieskończoność. Zaczynają się one już na poziomie transportu materiałów budowlanych, przez ich rosnące, niestabilne ceny czy wręcz brak dostępności. Do tego dochodzi odwrócony VAT od usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców czy problemy z brakiem pracowników, a co za tym idzie nieterminowe realizowanie zleceń. Ogromnym problemem jest także długi łańcuch płatności, odroczone terminy na fakturach i spóźnienia w regulowaniu należności.

Płynność finansowa pod znakiem zapytania

Wszystkie te problemy, a w szczególności brak terminowych płatności i odroczone terminy na fakturach, które są standardem w tej branży i wynoszą nawet do 90 czy 120 dni, zaburzają płynność finansową firm, których niewypłacalność i poziom upadłości rosną z roku na rok.

Wraz z końcem 2018 roku poziom niewypłacalności przedsiębiorstw z sektora budowlanego wzrósł o 14% w stosunku do roku poprzedniego, a zadłużenie w budownictwie wynosi już niemal 2,5 mld zł. Zatory płatnicze mają w tym niewątpliwie swój bardzo duży udział i powodują problemy ponad 60% firm z branży, co stawia ją pod tym względem na pozycji lidera.

Jak zapobiegać utracie płynności?

Przedsiębiorcy powinni w porę zadbać o mechanizmy, które zapewnią im płynność finansową, szczególnie w momencie rosnącej koniunktury, kiedy własne zasoby mogą okazać się niewystarczające. Naturalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się faktoring, który opierając się o wystawione kontrahentom faktury jest tańszy i bezpieczniejszy od pożyczek i nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do kredytu nie wymaga też twardych zabezpieczeń, historii obrotów czy długiego stażu. Jest dużo szybszy, bardziej dostępny i łatwiejszy niż inne formy finansowania.

Jak to działa? Faktoring dla przedsiębiorców z branży budowlanej – zarówno tych dużych, jak i mikroprzedsiębiorców, właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych - polega na błyskawicznym przelewie wierzytelności wynikających z wystawionych przez firmę faktur. Dzięki temu właściciele firm budowlanych, tych zajmujących się wykończeniem czy deweloperką, nie musza czekać aż ich zleceniodawcy uregulują swoją należność, na co mają często zgodnie z umowa między partnerami – 30, 60 a nawet 90 dni. Przedsiębiorcy korzystający z faktoringu otrzymują pieniądze z faktur nawet tego samego dnia, w którym je wystawili –oczywiście pod warunkiem, że od razu przekażą je do firmy faktoringowej. Dzięki temu mają pieniądze na wypłaty dla swoich pracowników, zakup materiałów, a co za tym idzie realizację kolejnych kontraktów.

Ciekawym rozwiązaniem jest faktoring w abonamencie, w ramach którego za niewielką, miesięczną opłatę firma otrzymuje gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej oraz limit faktoringowy nawet do 300 tysięcy złotych. Coraz popularniejszy staje się również faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta przenoszone jest w całości na Faktora, czyli firmę faktoringową. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i nie chcą podejmować ryzyka związanego z opóźnionymi płatnościami i wejściem w regres.

Chcesz poznać szczegóły naszych rozwiazań dla branży budowlanej?

Wypełnij formularz, a nasz doradca oddzwoni do Ciebie, opowie Ci o korzyściach, kosztach, opcjach i aktualnych promocjach

dowiedz się więcej

Zakup materiałów budowlanych z faktoringiem kupieckim

Kolejną opcją, która może okazać się bardzo przydatna w przypadku firm z branży budowlanej jest faktoring kupiecki, pozwalający sfinansować zakup towarów nawet w momencie chwilowego braku środków. Przedsiębiorca, który ma zapotrzebowanie na zakup materiałów przekazuje fakturę od swojego dostawcy do firmy faktoringowej, która niezwłocznie reguluje należność. Przedsiębiorca sam wybiera termin, w którym zwróci faktorowi pieniądze (nawet do 60 dni po terminie płatności na fakturze). Dzięki takiemu rozwiązaniu, firma budowlana ma niezbędne materiały, nawet jeżeli jej klienci nie zapłacili jeszcze za wykonane dla nich usługi.

Jak widać możliwości faktoringowych dla firm z branży budowlanej jest wiele, a rozwiązanie to jest jednym z prostszych sposobów finansowania działalności, dostępnym nawet dla tych najmniejszych. W sytuacji w jakiej znalazła się branża budowlana, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa finansowego jest wręcz koniecznością i może okazać się ratunkiem w momencie problemów z płynnością finansową.

 

 

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Jesteśmy cyklicznie nagradzani

Image

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.