Zanim jednak przedstawimy Ci konkretne techniki, musimy mieć pewność, że nie stosujesz praktyk, które są zaprzeczeniem produktywnego stylu pracy i mogą z powodzeniem nazywane być mitami produktywności.
Należą do nich:
Zapomnij zatem o żonglowaniu zadaniami, stresie czy pracy wyłącznie w biurze. Twoja produktywność znacznie wzrośnie, jeśli przede wszystkim skupisz się na robieniu jednej rzeczy na raz, w środowisku i atmosferze, które Cię rozluźniają i pozwalają Ci być kreatywnym – czy to w biurze, w kawiarni czy w domu. To właśnie te 3 podstawowe warunki są punktem wyjścia do rozpoczęcia stosowania praktyk pozwalających na zwiększenie produktywności.
Pamiętaj także, że produktywność nie oznacza perfekcji, ale efektywną priorytetyzację zadań i uwolnienie Twojego umysłu od wszelkich przeszkód (tak umysłowych, jak i fizycznych, obecnych w Twoim środowisku pracy), które mogłyby przeszkadzać Ci w pracy nad danym zadaniem.
Jak zatem osiągnąć stan umysłu, który moglibyśmy określić jako Zen produktywności? Wypróbuj jedną z poniższych technik , nie zapominając jednocześnie o podstawowej i złotej zasadzie – zawsze rób tylko jedną rzecz na raz!
Prokrastynacja, czyli niezwykle pospolita, a wręcz nałogowa tendencja do odkładania tego, co masz do zrobienia „na później”, bierze się z tego, że w naturalny sposób przykładamy zdecydowanie mniejszą wagę do rzeczy, które mają wydarzyć się w przyszłości, niż do tych, które dzieją się tu i teraz.
1. Sztuczka numer 1 mająca na celu zwiększenie naszej produktywności polega na tym, by tak przestawić swój umysł, żeby projekty, które musisz zrobić w określonym czasie w przyszłości, zyskały w Twojej głowie status pilnych - do zrobienia „na już”. Ty sam, w swojej głowie, musisz skrócić sobie okres, który masz na wykonanie zadania i przeprogramować sobie pojęcie czasu. Jak to zrobić?
Przede wszystkim przestań myśleć o deadline’ach w perspektywie tygodni, czy miesięcy. Jeśli bowiem skupisz się na tym ile czasu tak naprawdę spędzisz na realizacji projektu, odejmiesz weekendy i zsumujesz realną ilość godzin, które spędzisz na pracy, okaże się, że tego czasu jest znacznie, znacznie mniej.
2. Kolejnym sposobem na radzenie sobie z prokrastynacją i zwiększenie swojej produktywności tu i teraz, jest wycena ewentualnego opóźnienia i nadanie mu realnej wartości. Dla przykładu, jeśli zamiast uczyć się do egzaminu zdecydujesz się wyjść z przyjaciółmi (choć wiesz, że powinieneś zostać w domu i czytać notatki), załóż sobie od razu ile będzie Cię to kosztować w przyszłości. W tym wypadku może to być konieczność odrzucenia dwóch kolejnych zaproszeń towarzyskich. Jeśli zamiast oszczędzać na nowego iphona, zdecydujesz się kupić go od razu, Twoją „ceną” może być konieczność zrezygnowania przez miesiąc z porannej kawy w drogiej kawiarni.
Nadanie realnej wartości naszym „grzechom i grzeszkom” w procesie kończenia projektu i wykonywania powierzonych zadań, zwiększa motywację, co pozytywnie wpływa na szybszą realizację zadań.
3. Dobrym sposobem jest również zwizualizowanie sobie tego, jak będziesz się czuć, jeśli będziesz musiał stanąć twarzą w twarz z konsekwencjami odkładania wykonania danego zadania na później lub w efekcie – nieterminową jego realizacją. Spróbuj wyobrazić sobie dzień, w którym będziesz musiał rozliczyć się z niewykonanego projektu lub dzień, w którym zaczniesz panikować, bo nagle okaże się, że nie masz już szans na wywiązanie się ze swoich zobowiązań. Jeśli uda Ci się to poczuć, z pewnością z większą ochotą weźmiesz się do pracy
Przede wszystkim ustaw swoje priorytety. Zadecyduj, co z listy zadań do zrobienia jest najważniejsze, a co może jeszcze poczekać. Jak to zrobić? Zastosuj zasadę pareto 80/20 i wybierz te zadania, które mają największą wartość. Zakłada się bowiem, że ze 100% rzeczy, które mamy do zrobienia, średnio około 20% z nich stanowi 80% ich wartości. To właśnie te 20% powinieneś zidentyfikować i na nich się skupić.
Przy okazji nie daj się złapać w pułapkę znanej Ci już dobrze prokrastynacji. Prawdopodobnie dość szybko okaże się bowiem, że wśród wybranych przez Ciebie 20% zadań, znalazły się nie te rzeczy które powinieneś zrobić (czyli te które mają największą, realną wartość), ale raczej te, które wolałbyś i chciałbyś zrobić (bo na przykład wymagają znacznie mniej czasu i wysiłku).
Jak znaleźć klucz by wyłonić najważniejsze 20% z listy zadań do zrobienia? Możesz przyjąć dowolne kryterium – zadania, które przyniosą najwięcej dochodu firmie, które są najbliższe i najważniejsze dla jej misji, dla poprawy jakości obsługi, realizacji zamówień, itp. Możesz także wypisać wszystkie rzeczy, które musisz zrobić, a następnie nadać im priorytety oznaczając je cyfrą od 1 do X przy czym X to liczba wszystkich zadań. Oczywiście żadna liczba nie może się w takim rankingu powtórzyć. W ten sposób otrzymasz jasną listę priorytetów.
Jeśli chcesz zwiększyć produktywność, pamiętaj również o prostych sztuczkach takich jak:
Jak zwiększać swoją produktywność na co dzień? Co robić, by być bardziej produktywnym w pracy?
Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących optymalnego dla najlepszej produktywności środowiska pracy.
odpowiednie kolory w przestrzeni, w której pracujesz również mogą pozytywnie wpłynąć na poziom produktywności całego zespołu. W zależności od tego, czy do uzyskania dobrych rezultatów swojej pracy potrzebujesz spokoju i skupienia, kreatywności czy energii, starannie dobierz otaczające Cię kolory i wystrój
daj odpocząć swoim oczom; średnio co 20 minut przenieś wzrok z ekranu komputera na około 20 sekund na miejsce lub przedmiot oddalone o około 18 metrów. Możesz też zamrugać około 10 razy. Nie zapomnij o dostosowaniu rozmiaru czcionki do Twoich preferencji.
Czy warto walczyć z naszą naturalną tendencją do prokrastynacji i zwiększać swoją produktywność? Jeśli jeszcze nie jesteś do końca przekonany, czy chcesz to zrobić, pomyśl o tym, że czas, który tracimy na co dzień, tracimy na zawsze. Już nigdy nie odzyskamy go z powrotem. Jeśli poprzez stałe rozpraszanie się i odwlekanie na później, zrobienie czegoś zajmuje Ci dwa razy więcej czasu niż mogłoby Ci zająć gdybyś zabrał się za to od razu i zrobił to sprawnie, to oznacza to, że tracisz czas, który mógłbyś spędzić na przyjemnościach, z rodziną czy z przyjaciółmi.
Więcej rad dotyczących produktywności znajdziesz także w naszym artykule pt: „Jak pracować mądrzej, nie dłużej - efektywność w pracy."
Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.